Dlaczego warto zainwestować w ergonomiczne krzesła biurowe?

Krzesło biurowe to jedno z pierwszych mebli, o których myślimy, urządzając biuro. Warto jednak by służąc nam w codziennych aktywnościach zawodowych, dodatkowo wspierało nasze zdrowie i dbało o komfort pracy. Poniżej w krótkim materiale prezentujemy czym są ergonomiczne krzesła biurowe oraz dlaczego warto w nie zainwestować. Zapraszamy do lektury.

Co to jest krzesło ergonomiczne?

Krzesło ergonomiczne to takie krzesło, które posiada odpowiednio wyprofilowane siedzisko i oparcie, które w naturalny sposób wymusza na nas zachowanie właściwej tj. wyprostowanej postawy. Polega to na tym, że dzięki właściwemu ułożeniu miednicy, odcinek lędźwiowy kręgosłupa układa się w naturalny i bezpieczny dla nas sposób.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli krzeseł ergonomicznych, które możemy dopasować nie tylko do swoich indywidualnych preferencji, ale również do estetyki naszego biura. Taką możliwość zapewnia studio mebli biurowych Contino, które dzięki szerokiej sieci współpracujących z nią marek, w kompleksowy sposób najpierw zaaranżuje Twoje wnętrze, a następnie pomoże Ci w doborze idealnie pasujących mebli.

Sprawdź na: https://www.contino.pl/

Na co zwracać uwagę wybierając krzesło ergonomiczne?

Poszukując doskonale dopasowanego krzesła ergonomicznego warto mieć na uwadze by posiadało ono możliwość regulacji i dopasowania do Twoich potrzeb różnych elementów. Chodzi tu przede wszystkim o regulowaną wysokość siedziska (45-50 cm od podłogi), kąt nachylenia oparcia czy wysokość podłokietników (19-25 cm od siedziska). To bardzo ważne, gdyż takie rozłożenie jest naturalne dla naszego kręgosłupa, a pozycja siedząca obciąża go nawet o 140% bardziej niż praca w pozycji stojącej. Zwróć również uwagę na ewentualną możliwość regulacji pozycji i głębokości siedziska bądź w przypadku zagłówka (nie każde krzesło musi je posiadać) na jego kąt nachylenia.

Warto by krzesło ergonomiczne posiadało również stabilną podstawę – na nóżkach (minimum 4) lub kółkach (polecamy 5-kołowe rozwiązania). Zwróćmy również uwagę na to czy krzesło będzie nam zapewniało swobodę ruchu, a więc czy nasza sylwetka ma możliwości manewru podczas siedzenia.

Ważna jest również kwestia oparcia. Bezpieczne i wygodne dla naszego kręgosłupa rozwiązanie to takie, w którym nasz odcinek lędźwiowy kręgosłupa można oprzeć, bez większego oporu, na krześle. Zwróćmy również uwagę by odcinek piersiowy kręgosłupa miał także zapewnione podparcie (minimum 2/3 tego odcinka).

Jakie są korzyści z dobrze dobranego krzesła do biura?

Po pierwsze, gdy mamy odpowiednio dobrane krzesło do pracy, możemy się na niej skupić. Nic nas bowiem nie dekoncentruje. Źle dobrane krzesło sprawia, że się na nim wiercimy, w naturalny sposób szukamy wygodnej pozycji. Gdy tak się dzieje poświęcamy czas na to, zamiast skupić się na swoich zajęciach.

Po drugie, gdy krzesło jest źle dobrane, a więc nie posiada odpowiedniej wysokości, oparcia czy podłokietników, może dojść do nadwyrężenia mięśni a w dłuższej perspektywie do powtarzających się urazów ruchowych, zespołu cieśni nadgarstka czy ściśniętych nerwów. W konsekwencji wydajemy więcej na środki przeciwbólowe czy lekarza niż na dobry fotel, nie wspominając już o stresie jaki nam przy tym towarzyszy.

Po trzecie estetyczne i bezpieczne miejsce pracy to również dodatkowa motywacja dla naszych pracowników i sygnał, że dbamy o swój zespół. To również wizytówka na zewnątrz – odwiedzający nas kontrahenci od razu dostrzegą wysokiej jakości sprzęt, który będzie pozytywnie wpływał na odbiór jakości świadczonych przez nas usług.