Dni Miasta Białegostoku rozpoczną się 25 czerwca

Dni Miasta Białegostoku będziemy świętować w dniach 25-27 czerwca. Atrakcji i gwiazd na pewno nie zabraknie, a białostoczanie wreszcie spotkają się na Rynku Kościuszki, na wielkim koncercie plenerowym.

Trzydniowe święto miasta wypełni mnóstwo wydarzeń, które zostały przygotowane z myślą o białostoczanach w różnym wieku. Miejskie instytucje kultury będą czekały na mieszkańców z bogatym programem. Główną atrakcją będzie wielki koncert plenerowy w sobotę, 26 czerwca, na Rynku Kościuszki. Na scenie zobaczymy Roksanę Węgiel, Video, Krzysztofa Zalewskiego. Koncert rozpocznie się o godz. 19.00 i zostanie zorganizowany zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym.

Serdecznie zapraszam naszych mieszkańców na te wydarzenia, abyśmy mogli wspólnie poświętować. Dni Białegostoku to dobra okazja, żeby się spotkać, porozmawiać, poczuć radość i dumę z naszego miasta – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W ramach tegorocznych Dni Białegostoku w piątek, 25 czerwca, w sali kina Forum poznamy laureatów Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Galę uświetni koncert Soyka Trio.

Natomiast w niedzielę, 27 czerwca o godz. 18.00, również w sali kina Forum zostanie wręczona Nagroda Artystyczna Prezydenta Miasta Białegostoku. Otrzymają tę nagrodę: mająca białostockie korzenie piosenkarka i producentka muzyczna Kayah, związana z Białostockim Teatrem Lalek dramatopisarka i autorka książek dla dzieci Marta Guśniowska, obchodzący 35-lecie pracy artystycznej aktor BTL Adam Zieleniecki oraz pochodzący z Białegostoku jeden z najbardziej obiecujących aktorów młodego pokolenia Bartosz Bielenia.  W trakcie tego wydarzenia obejrzymy występ Kayah.

W czasie święta naszego miasta będzie miało miejsce wiele wydarzeń kulturalnych, koncertów i wystaw. W ramach obchodów 80. rocznicy spalenia Wielkiej Synagogi  26 czerwca o godz. 17.00 w Białostockim Ośrodku Kultury odbędzie się koncert zespołu KROKE. Z kolei Centrum Ludwika Zamenhofa zaprasza na warsztaty rodzinne z klockami LEGO. Przez trzy dni będzie trwała wielka budowa ogrodów hetmana Branickiego, można będzie też poznać historie pałacu.

Dniom Miasta Białegostoku będzie towarzyszyć Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek”, a także wystawy: „…daj nam dzisiaj” w galerii Arsenał, „Zmechanizowani” w Muzeum Wojska (zostanie otwarta 25 czerwca) oraz „Nadworni architekci Jana Klemensa branickiego” w Domu Kultury „Śródmieście”.

Od 18 do 27 czerwca chętni będą mogli wybrać się na spacery historyczne po białostockich osiedlach zorganizowane w ramach projektu „Moja ulica, moje osiedle, moje miasto”. Poprowadzi je Andrzej Kłopotowski. Zwieńczeniem święta miasta będzie potańcówka w Ogrodzie Branickich – w niedzielę w godz. 17.00–21.30.

W organizację święta Białegostoku włączyły się instytucje kultury: Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria Arsenał, Muzeum Wojska, Galeria im. Sleńdzińskich, Białostocki Teatr Lalek, Dom Kultury „Śródmieście”. Szczegółowy program wydarzeń został zamieszczony na stronie Białostockiego Ośrodka Kultury.

Anna Kowalska

za: bialystok.pl