Do czego wykorzystać woal?


fot. pixabay

Eleganckie firany z woalu to marzenie niejednej pani domu. To wielofunkcyjny i jednocześnie bardzo efektowny materiał. Doskonale sprawdza się w wielu przestrzeniach i dziedzinach – nie tylko przy szyciu firan. W jaki sposób wykorzystuje się woal na metry? Gdzie warto go kupić? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.

Czym jest woal?

Zanim sięgniesz po woal na metry, warto zastanowić się, czym tak naprawdę jest ten materiał. To delikatna, bardzo cienka i prześwitująca tkanina. Posiada włosowo-wątkowy splot. Produkuje się ją z bawełny z niewielką domieszką włókien sztucznych, w tym poliestru oraz poliamidu. Woal wspominany jest najczęściej jako tkanina do produkcji firan. Wymieniany jest wówczas obok takich materiałów, jak organtyna i żakard. Woal ma bardzo charakterystyczny wygląd i strukturę. Układa się miękko i lejąco, tworząc niepowtarzalną aranżację wnętrza.

Woal na firany

Najczęstszym zastosowaniem woalu są firany. Znajdziemy go w ofercie większości sklepów z dodatkami do domów i mieszkań. Doskonale się układa, niezależnie od wysokości pomieszczenia i gęstości marszczeń na firanie. Poza tym umożliwia też wygodne pranie i czyszczenie. Wystarczy wrzucić go do pralni i ustawić delikatny program piorący. Lepiej nie przekraczać zalecanej temperatury 30 stopni. Potem mokry i lekko odwirowany woal na metry należy powiesić na karniszu, a sam powinien się wyprostować. Odpowiednio potraktowany nie wymaga zatem prasowania.

Woal cieniowany

Na marginesie warto wspomnieć o tym, że bardzo popularny jest ostatnio woal na metry w wersji cieniowanej. Wówczas otrzymujemy firanę, w której sąsiadujące ze sobą pasma, posiadają inne odcienie. W ten sposób można na przykład stworzyć efekt ombre, gdzie góra i dół firany posiadają inne tonacje kolorystyczne. Ten podział może też przebiegać pionowo, a zatem bardziej zarysowany stanie się podział pomiędzy poszczególnymi marszczeniami materiału. Nie tylko wypukłość będzie powodowała iluzję zmiany koloru, ale ta zmiana naturalnie nastąpi pomiędzy sąsiadującymi ze sobą włóknami.

Woal na sukienki

Woal na metry wykorzystywany jest również często do szycia sukienek. To idealny materiał na lato. Taka sukienka będzie bowiem bardzo cienka, zwiewna i lekka. Kobiety poczują, jakby nie miały nic na sobie, co jest szczególnie istotne podczas corocznej fali upałów. Dodatkowo woal często występuje w parze z koronkami. Sukienka z takiego materiału będzie zatem niezwykle kobieca i bardzo efektowna. Warto jednak stawiać na wysokiej jakości woal na metry, który jest nie tylko ładny, ale i bardzo praktyczny i wytrzymały.