Drewniane zabawki pod choinkę, czyli niezawodny pomysł na prezent


Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Czas leci, a ty masz problem ze znalezieniem idealnego prezentu pod choinkę dla swojego dziecka lub dziecka z rodziny? Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się ponadczasowe drewniane zabawki. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Cztery powody, dla których warto postawić na drewniane zabawki

Takie zabawki mają kilka podstawowych zalet.

Po pierwsze są bardzo trwałe. Kto nie miał w dzieciństwie np. drewnianych klocków, które przetrwały całe lata i kilka pokoleń dzieci? Twarde, dobrze przygotowane drewno trudno zniszczyć.

Inną zaletą jest to, że drewno to naturalny materiał. Wybierając takie zabawki, możesz nie martwić się o szkodliwość tworzyw użytych do ich produkcji, jak czasem bywa w przypadku zabawek z plastiku. Oczywiście warto sprawdzić przed zakupem, czy farby użyte do pomalowania drewnianej zabawki mają odpowiednie certyfikaty, świadczące o tym, że są bezpieczne dla dzieci.

Naturalność drewna niesie za sobą kolejną zaletę: takie zabawki są ponadczasowe, bywają stylowe, a wręcz designerskie. Mogą stanowić piękną ozdobę pokoju dziecięcego i uwrażliwiać dzieci na piękno i prostotę otoczenia, w którym przebywają. Wśród pstrokacizny i krzykliwych kolorów wielu zabawek  z innych materiałów, te drewniane są przy nich minimalistyczne i po prostu ładne.

Ostatnia zaleta, o której trzeba wspomnieć, jest chyba najważniejsza. Drewniane zabawki wspomagają rozwój dzieci jak żadne inne. Nie posiadają przycisków, głośników i światełek, ale dzięki temu przy zabawie nimi trzeba po prostu użyć wyobraźni! Oprócz jej pobudzania, drewniane zabawki wspomagają też zdolności manualne i małą motorykę.

Top 3 drewnianych zabawek

Drewnianych zabawek jest naprawdę mnóstwo – od puzzli, poprzez kręgle, sortery, po samochody i wiele innych. Kiedy nie masz pomysłu, jaką drewnianą zabawkę na prezent wybrać w przypadku danego dziecka, zastanów się nad którymś z klasycznych rozwiązań.

Jednym z nich będzie oczywiście kuchnia drewniana dla dzieci. Zagustują w niej nie tylko dziewczynki, ale też chłopcy! Zresztą, już dawno minęły czasy, w których obowiązywał sztywny podział zabawek według płci. Warto wybrać taką drewnianą kuchnię, która będzie miała różne akcesoria: fajnie, jeśli oprócz szafek czy piekarnika, w zestawie znajdą się różne przybory kuchenne. Kuchnie drewniane dzieci to dość duże zabawki, ale na rynku dostępnych jest wiele modeli w różnych rozmiarach, które warto dopasować do wielkości pokoju dziecka. Drewnianą kuchnią pobawią się chętnie zarówno bardzo małe dzieci, jak i te starsze.

Jeśli nie zdecydujesz się na zestawy kuchenne, to być może dobrym rozwiązaniem będą kolejki drewniane. To zdecydowanie ponadczasowa zabawka! Drewniane tory, lokomotywy i pociągi to coś, to z pewnością zachwyci nie tylko dzieci, ale też niejednego tatusia. W przypadku kolejek drewnianych jest chyba jeszcze większy wybór niż w przypadku kuchni. Od małych kolejek do ciągania za sznurek za kilkanaście złotych po ogromne zestawy z pojazdami, budynkami, mostami itp.  za kilkadziesiąt-kilkaset złotych. Składanie torów wymaga większych zdolności manualnych, więc nie każdy maluch poradzi sobie z taką zabawką. Zalecany wiek to 3+.

Dla młodszych dzieci sprawdzoną drewnianą zabawka mogą okazać się oczywiście klocki. Najlepiej niebarwione, bo wiadomo, że roczne czy półtoraroczne maluszki lubią brać zabawki do buzi. Klocki świetnie kształtują motorykę i są prostą zabawką do wykorzystania na wiele sposobów. Na rynku dostępne są klocki w różnych kształtach. Warto też zwrócić uwagę na wygodne w użyciu i nieniszczące się opakowanie.

To jak? Które drewniane zabawki znajdą się w tym roku pod waszą choinką?