Dyskusja o weganizmie i pokaz filmu „Zjedz to”

W poniedziałek 25 września w ramach Białostockiego Festiwalu EkoIdei odbędzie się dyskusja „Roślinna rewolucja. Dlaczego Polacy rzucają mięso?”

Według najnowszych badań wyraźnie rośnie odsetek wegan i wegetarian wśród Polaków, a w rankingu najbardziej prowegańskich miast na świecie sporządzonym przez portal Happy Cow, na trzecim miejscu znajduje się stolica naszego kraju. Wyżej niż Nowy Jork, Londyn, czy Singapur. Oferta produktów w sklepach rośnie, a do diety roślinnej przyznaje się coraz więcej osób, także z pierwszych stron gazet. Nowe restauracje powstają również w Białymstoku.

Czy dieta wegańska – wcześniej domena subkultur i ekologów – trafiła pod rodzime strzechy? Co sprawia, że Polacy porzucają tradycyjne nawyki żywieniowe? Czy roślinna rewolucja odniesie trwały skutek czy to tylko przejściowa moda?

O swojej motywacji i doświadczeniu z weganizmem opowiedzą:

  • Justyna Żak Juszes – vlogerka poruszająca w swoich filmach tematykę mody, urody i weganizmu;
  • Katarzyna Potoniec – prezeska FLOW Spółdzielni Socjalnej prowadzącej restaurację wegańską Flow Food w Białymstoku;
  • Sylwia Wojda – aktywistka organizacji Wegestok – Viva Akcja dla zwierząt;
  • Piotr Kempisty v Instytut Działań Miejskich (prowadzenie).

Spotkanie odbędzie się 25 września, o godzinie 18:00 w Famie przy ul. Legionowej 5.

Po spotkaniu o godz. 20:00 w kinie „Forum” odbędzie się pokaz filmu „Zjedz to” (oryg. „Just eat it”).

Wstęp wolny.

Zwiastun: youtu.be/zkASAZGIuu0

Opis: Jedzenie to obsesja naszych czasów. Wszyscy kochamy jeść i z zapałem oglądamy kulinarne programy, magazyny i blogi. Jak to możliwe, że mając tak pozytywny stosunek do jedzenia, wyrzucamy dziś do kosza aż 50% żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach.

Informacje ze strony wydarzenia w serwisie Facebook: bit.ly/2xyUsoI