Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci

Galeria Arsenał zaprasza na Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci. Wydarzenie odbędzie się w dniach 13-14 maja 2017, w godz. 10:00-18:00 w Galerii Arsenał – elektrownia, ul. Elektryczna 13.

„Książka. Wielka rzecz!” – to hasło tegorocznej edycji Festiwalu Książki Artystycznej dla Dzieci. Wyraża ono ideę, że to właśnie dzięki mądrym i pięknym książkom łykamy w dzieciństwie bakcyla odkrywcy, który pyta, jak działa świat.

Organizatorzy tradycyjnie stawiają na książki artystyczne, czyli takie, w których ilustracja nie jest jedynie dodatkiem do treści, ale jej równoprawną partnerką. Promują mniejsze, niszowe i rodzinne wydawnictwa, które nie mają dużej ogólnopolskiej dystrybucji.

Uczestnicy Festiwalu mogą nie tylko kupić nowości książkowe bezpośrednio od wydawcy, ale również wziąć udział w warsztatach ilustratorskich, spotkać się z pisarzami, czy dać upust fantazji twórczej („String Art Room”, „Drukarnia bez prądu”).

Nowością w tym roku, poza oczywiście przestrzenią, jest wspólne słuchanie audycji o Janie Czochralskim, pokaz ilustrowania na żywo w wykonaniu Tomasza Samojlika oraz wykład otwarty prof. nzw. Macieja Zajkowskiego w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Białostockiej.

To, co odróżnia ten Festiwal od innych festiwali literackich, to skupienie na stronie wizualnej książki i promowanie, za jej pośrednictwem, edukacji wizualnej.

Organizatorom zależy na tym, aby niezwykła przestrzeń, w jakiej rozgrywać się będzie Festiwal (ponad stuletni budynek elektrowni) inspirowała młodych czytelników do twórczego działania oraz myślenia. Chcą skupić się na książkach zachęcających dzieci do poznawania procesów rządzących naszą codziennością, zjawisk fizycznych, prezentujących niesamowite wynalazki polskich uczonych oraz życiorysy wybitnych naukowców, którzy swoimi odkryciami zmieniali świat. Chcemy wzbudzić zaufanie małych dzieci do nauki i pokazać, że wynalazcą może być każdy, wystarczy jedynie puścić wodze fantazji.

Na Festiwal złożą się następujące wydarzenia:

Kiermasz książek artystycznych dla dzieci;
Książki ponad 25 małych i niezależnych wydawnictw w atrakcyjnych cenach.

Warsztaty ilustratorskie dla dzieci i dorosłych prowadzone m.in. przez Józefa Wilkonia, Iwonę Chmielewską czy Tomasza Samojlika;
Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. Rekrutacja od 4 maja 2017.

Wystawa „Peekaboo” przygotowana przez Ewę Solarz, autorkę m.in. książki „D.E.S.I.G.N”;
Wystawa prezentuje książki 16 najciekawszych polskich ilustratorów, m.in. Edgara Bąka, Katarzyny Boguckiej czy Iwony Chmielewskiej. Zaprosimy zwiedzających do zabawy w odkrywanie. Kim są postacie wycięte z książek? Weźcie specjalną mapę i spróbujcie znaleźć książki, z których wyszli wszyscy bohaterowie. Mapę koniecznie zabierzcie do domu, wytnijcie postacie i zróbcie własną mini-wystawę na kuchennym stole albo parapecie.

Drukarnia bez prądu z Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu;
Czerpanie papieru na specjalnych sitach, tygiel drukarski z XIX wieku i mnóstwo drukarskiej zabawy w starym stylu!

String art room, czyli przestrzeń do kreatywnej zabawy w aranżacji Martyny Štěpán-Dworakowskiej;

Przytulna czytelnia dla małych i dużych;
Przyjdź tu ze świeżo zakupionymi książkami lub skorzystaj z naszej czytelni. Pomyśl i odpocznij.

A ponadto:

13.05.2017 (sobota)

10:00 / Antresola: otwarcie wystawy „Peekaboo”;

13:00 / stoisko wydawnictwa Wytwórnia: ogólnopolska premiera książki „Punkt wyjścia. Wytwórnik geometryczny” i spotkanie z autorką, Martą Kopyt.

14.05.2017 (niedziela)

11:00 / Przestrzeń warsztatowa: „Elektryzujące światło”, wykład otwarty prof. Macieja Zajkowskiego w ramach Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Białostockiej;

12:30 / Przestrzeń warsztatowa: spotkanie autorskie z wybitną ilustratorką i autorką picture book’ów Iwoną Chmielewską;

14:00 / Przestrzeń warsztatowa: pokaz ilustrowania na żywo w wykonaniu Tomasza Samojlika;

15.00 / stoisko wydawnictwa Wytwórnia: ogólnopolska premiera książki „Kiedy będę duża / Kiedy będę duży” i spotkanie z autorką, Marią Dek;

16:00 / Przestrzeń warsztatowa: wspólne słuchanie audiobooka „Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim” – słuchowisko pełne dźwięków i światła.

Informacje i grafika: https://www.facebook.com/events/409301169434723/