Festiwal Kultury Tatarskiej

Związek Tatarów Polskich RP i Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego zapraszają w dniach 23-24 lipca do Białostockiego Muzeum Wsi, gdzie odbędzie się Festiwal Kultury Tatarskiej.

W programie przewidziano warsztaty łucznictwa, pokazy konne, turnieje łucznicze, degustacje kuchni tatarskiej oraz występy zespołów artystycznych.

Tradycyjnie już festiwalowi towarzyszyć będą Międzynarodowe Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich – Polish Tatars’ Horseback Archery Competition, w których wezmą udział zawodnicy m.in z: Turcji, Szwecji, Szwajcarii, Anglii oraz Polski.

Miłośników koni oraz sztuki wojennej czeka wyjątkowa atrakcja. W niedzielę (24.07) Festiwal uświetni Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego pokazem wyszkolenia kawaleryjskiego. Będzie to jedna z nielicznych okazji, aby na Podlasiu podziwiać kunszt i umiejętności tego konnego pododdziału Batalionu Reprezentacyjnego WP, który na co dzień zabezpiecza najważniejsze uroczystości państwowe i wojskowe.

Ponadto zarówno w sobotę jak i niedzielę na scenie festiwalu wystąpią tatarskie zespoły – Zespół Buńczuk oraz Buńczuk – Tatarski Zespół Dziecięco-Młodzieżowy, a także finalista programu Mam Talent, czeczeński zespół Łowzar.

W sobotę (23.07) wystąpi nasz gość specjalny, Karolina Cicha z mini recitalem, w czasie którego będzie okazja wysłuchać pieśni tatarskich w wyjątkowym wykonaniu tej artystki.

Także w sobotę zapraszamy na pokaz jeździectwa, który da białostockiSzwadron Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, a przez cały czas trwania festiwalu na warsztaty kuchni tatarskiej, strzelania z łuku w stylu wschodnim, warsztaty szermiercze, pokazy sokolnictwa, kaligrafii arabskiej, degustację herbaty parzonej po marokańsku. W trakcie festiwalu można będzie także zwiedzić tatarską jurtę i obejrzeć wystawę o historii łuków w Polsce, a w międzyczasie na kiermaszu odwiedzić kramy z tatarskimi przysmakami i rękodziełem ludowym.

Data: 23-24.07.2016 r.

Miejsce imprezy: Bialostockie Muzeum Wsi, ul. Nadawki 21C, 16-010 Wasilków

Wstęp: wolny