Fit mama – jakie ćwiczenia można wykonywać w 24 tygodniu ciąży?

Jesteś w ciąży i chcesz zachować dobrą formę? Sprawdź, jakie ćwiczenia możesz wykonywać w 24. tygodniu ciąży, by nie zaszkodzić ani dziecku, ani sobie.

Wychodząc z założenia, że ciąża to nie choroba, nic nie stoi na przeszkodzie, by zachować aktywność ruchową. Ćwiczenia w okresie oczekiwania na dziecko są jak najbardziej wskazane. Ich rodzaj trzeba jednak dostosować do możliwości i samopoczucia kobiety ciężarnej. Należy też skonsultować się z ginekologiem, który stwierdzi, czy aktywność fizyczna w konkretnym przypadku nie zagraża zdrowiu mamy i dziecka.

Wykorzystaj II trymestr na aktywność

24. tydzień ciąży to moment, w którym wiele uporczywych dolegliwości I trymestru masz już za sobą. Najprawdopodobniej nie męczą Cię już mdłości i nudności. Nie czujesz się senna i zmęczona, wręcz przeciwnie – tryskasz energią. Ponadto twój brzuch nie jest jeszcze bardzo duży. To wszystko sprawia, że 24. tydzień ciąży jest idealny na podjęcie lekkiej aktywności fizycznej. Pamiętaj, że zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze. Jeśli masz wątpliwości, czy możesz uprawiać sport – skonsultuj się z lekarzem.

Co dzieje się w 24. tygodniu ciąży? – dowiedz się więcej w serwisie Bebiprogram.pl

Dozwolone ćwiczenia

Zalecaną formą aktywności fizycznej w ciąży są spacery, aqua aerobic, nordic walking.

Jakich ćwiczeń należy unikać?

Dla bezpieczeństwa z planu treningowego wyeliminuj takie ćwiczenia, które będą:

  • wiązały się z podskokami oraz wykonywaniem gwałtownych ruchów;
  • wymagały pozycji leżenia tyłem;
  • wymagały pozycji leżenia przodem;
  • angażowały mięśnie brzucha (szczególnie mięśnie proste).

Niewskazana jest jazda na rolkach, łyżwach i nartach – z uwagi na duże ryzyko upadku. Jazda na rowerze jest dozwolona, należy jednak zachować szczególną ostrożność. Dla własnego spokoju lepiej zamienić jazdę rekreacyjną, np. po nierównym terenie, na jazdę na rowerku stacjonarnym. Nie jest wskazane nurkowanie oraz wspinaczka wysokogórska – to aktywności, które mogą doprowadzić do niedotlenienia.

Jeśli ciało odmawia posłuszeństwa

Pamiętaj, że Twoje ciało ciągle się zmienia. Organizm pracuje na intensywnych obrotach, dlatego możesz nie mieć tyle siły, ile miałaś jeszcze kilka miesięcy temu. Jeżeli czujesz, że nie jesteś w stanie wykonać całego treningu, odpuść. Daj organizmowi odpocząć i nie forsuj się. Powróć do ćwiczeń następnego dnia lub za kilka godzin, jeśli poczujesz przypływ sił.

Ważne: zanim zaczniesz ćwiczyć, skonsultuj się z ginekologiem

Ćwiczenia w ciąży są bezpieczne, jeśli zostaną skonsultowane z ginekologiem. Musisz upewnić się, że z dzieckiem jest wszystko w porządku, zaś aktywność fizyczna w żaden sposób nie wpłynie na Twoje zdrowie. Warto bowiem mieć świadomość, że nadmierny wysiłek niekiedy może powodować skracanie się szyjki macicy.

Dlatego zanim przystąpisz do jakiegokolwiek planu treningowego, zawsze zapytaj ginekologa o zgodę. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, z pewnością otrzymasz pozwolenie.