Fototapeta – zobacz najmodniejsze wzory i sprawdź, jak łatwo zamontować ją samodzielnie


Zdjęcie autorstwa Nataliya Vaitkevich z Pexels

Robisz remont? Chcesz zmienić coś w mieszkaniu i nie wiesz jak urozmaić jego wnętrze? Fototapety to ostatnio hit w dekoracji wnętrz, dzięki którym można uzyskać szybką i efektowną metamorfozę niemal każdego pomieszczenia w domu lub mieszkaniu.

Prawie każde wnętrze można ozdobić fototapetą, jednak najlepiej sprawdzają się one w przypadku wykończenia salonu, jadalni, sypialni czy przedpokoju. Czasem wystarczy niewielki kawałek ściany przyozdobionej fototapetą lub designerską tapetą w piękne, modne wzory, by urozmaić naszą mieszkalną przestrzeń.

Na jakie wzory postawić?

Na topie wciąż są duże printy, często w połączeniu ze wzorami typograficznymi. Obecnie szczególnie modne są tapety z mapami i flagami. Wiele ciekawych wzorów z tej kategorii można znaleźć na stronie https://www.photowall.pl/tapety/mapy-i-flagi.

Świetne wrażenie robią kształty krajów czy kontynentów przedstawione za pomocą barwnej plamy – jest to tak zwany efekt watarcolor, czyli wodnej plamy akwarelowej. Można wybierać też spośród wielu różnych wzorów ze starymi mapami, kontynentami ułożonymi z napisów, map ze zwierzętami świata – pomysłów jest naprawdę dużo.

Motywy z flagami i mapami to świetna dekoracja nie tylko dla miłośników podróży. Takie tapety są ponadczasowe, mają piękną, stonowaną kolorystykę, a ich motywy są często bardzo naturalne i delikatne. Miłośnicy intensywnych barw również znajdą wśród nich coś dla siebie. Wiele fototapet geograficznych świetnie nadaje się do ozdobienia pokoju dziecięcego, inne znakomicie odnajdą się na ścianie w salonie lub jadalni, wnosząc do tych wnętrz wielkoświatowy sznyt.

Warto pamiętać, że tapeta z konkretnym wzorem to często dominujący motyw we wnętrzu i nie należy przesadzać z ilością ozdobionych w ten sposób ścian. Warto wykleić tylko jedną ścianę, która będzie głównym tłem dla wnętrza. Wówczas inne dodatki również należy dobierać ostrożnie, by nie przytłoczyć mieszkania nadmiarem dekoracji.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto zastanowić się nad rodzajem materiału stosowanego do produkcji tapety, która się nam podoba. W sklepie Photowall można wybierać pomiędzy materiałem włókninowym standard i premium. Oba rodzaje są odporne na światło słoneczne oraz przyjazne środowisku. Materiał premium dodatkowo jest matowy, odporny na zarysowania i nadaje się do czyszczenia, dlatego w wielu przypadkach (zwłaszcza w jadalni czy pokoju dziecięcym) będzie najlepszym rozwiązaniem.

Tapeta do samodzielnego przyklejenia?

Do wyklejenia ściany tapetą nie trzeba fachowców – z powodzeniem da się to zrobić samodzielnie. Warto wcześniej przygotować się do tej czynności, sprawdzając wskazówki producenta i zorganizować sobie potrzebny sprzęt.

Jak samodzielnie zamontować tapetę? Przeczytaj poniższe wskazówki

W przypadku sklepu Photowall przyklejanie tapety nie jest skomplikowane, ponieważ producent bardzo ułatwia to zadanie. Przy zakupie należy podać dokładny wymiar ściany, na którą chcemy przykleić tapetę. Jako że nie wszystkie ściany są idealnie równe, należy je wymierzyć w kilku miejscach i podać największy wymiar długości i szerokości. Do pomiaru warto dodać od 6 do 10 cm na tak zwany margines montażowy.

Sklep wydrukuje tapetę w podanych wymiarach i podzieli na pasma ponumerowane w kolejności, w jakiej trzeba je przykleić na ścianie. Podczas montażu tapety należy zacząć od nałożenia kleju na ścianę, a następnie zamontować pasy tapety w ten sposób, by stykały się krawędziami i odciąć nadmiar tapety (jeśli będzie taka potrzeba).

W przypadku sklepu Photowall klej do tapet znajduje się w zestawie. Jego przygotowanie nie jest takie trudne, jak może się wydawać. Klej w proszku rozpuszcza się w letniej wodzie i jest on gotowy do użycia już po 5 minutach. Najlepiej postępować według podanej przez sklep instrukcji, którą można znaleźć na jego stronie internetowej.

Jakie narzędzia potrzebne są do tapetowania?

Jeśli nie masz jeszcze w domu narzędzi potrzebnych do tapetowania, cały zestaw możesz kupić w sklepie Photowall wraz z wybrana tapetą. Przygotowany zestaw narzędzi zawiera: pędzel do rozprowadzania kleju, rolkę dociskową do łączeń, szczotkę służącą do wygładzania pasów tapety, nóż i liniał do odcinania tapety, poziomicę, ołówek i taśmę mierniczą.

Z takim wyposażeniem oraz dokładnym stosowaniem się do instrukcji montażu, tapetowanie można z powodzeniem wykonać samodzielnie i cieszyć się z metamorfozy wnętrza przeprowadzonej własnymi siłami.