Gdzie wysłać dziecko na kolonie czy obóz?

Najczęściej jest tak, że kiedy dziecko ze zniecierpliwieniem odlicza dni do wakacji, rodzice myślą, jak ten okres przetrwać… Dwa miesiące bez szkoły to duże wyzwanie organizacyjne dla pracujących rodziców. Nie mówiąc już o innych urokach częstszego przebywania dziecka w domu. Na szczęście są obozy i kolonie dla dzieci.

Oba rozwiązania są czymś, co jest atrakcyjne zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Ci pierwsi mają tydzień lub dwa tygodnie odpoczynku od dzieci. Druga grupa może przeżyć niezapomniane przygody, poznać przyjaciół i zdobyć wiele cennych umiejętności. Ale mając do dyspozycji tak bogatą ofertę organizatorów, trudno zdecydować, czy lepsze są kolonie, czy obozy dla dzieci.

Kolonie dla dzieci czy obóz?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć o tym, że jedne i drugie wyjazdy wyglądają zupełnie inaczej, niż kiedy to myśmy byli dziećmi. Teraz na dzieci czeka znacznie więcej atrakcji, a wakacje mogą być niezapomniane. Ale czym się różnią kolonie dla dzieci od obozów? Podstawowa różnica wiąże się z tym, że kieruje się je do różnych grup wiekowych. Z reguły obozy organizuje się dla dzieci starszych, które mają pewne sprecyzowane zainteresowania. I tak na przykład mamy obóz aktorski, piłkarski, żeglarski itd.

Natomiast kolonie są dla dzieci młodszych. Podczas tego wyjazdu dla  dzieci również jest przewidziana moc atrakcji, ale programy dostosowane są do młodszej grupy wiekowej. Wiele z nich posiada pewną tematykę przewodnią, więc można wybrać kolonie pod kątem aktualnych zainteresowań dziecka.

Jak wybrać dobre miejsce?

Przede wszystkim nic na siłę. Jeśli my albo dziecko mamy opory wobec którejś oferty, zmuszanie dziecka mija się z celem. Wakacje mają być czasem wypoczynku i radości. Myśląc o koloniach i obozach, sprawdźmy, gdzie dokładnie będą dzieci, jaka jest kadra wychowawców, czy są oceny poprzednich wyjazdów. Zapytajmy też dziecko, czy woli jechać w góry, nad morze, nad jezioro.

Oprócz tego skupmy się jedynie na tych propozycjach, które faktycznie mogą być dla dziecka interesujące. Pobyt w takim miejscu ma sprzyjać rozwojowi jego talentów i pasji, a nie zrażeniu. Jeżeli dziecko nie znosi uczyć się języków obcych, to wysyłając je na obóz językowy, jedynie pogłębimy niechęć. Ale kiedy przykładowo dziecko uwielbia uwieczniać przyrodę i najbliższych na zdjęciach, to obóz fotograficzny może być spełnieniem marzeń.

Dlaczego warto?

I kolonie i obozy są warte uwagi zarówno wtedy, kiedy jesteśmy rodzicem młodszego, jak i starszego dziecka. W trakcie takich wyjazdów dziecko uczy się samodzielności i odpowiedzialności. Oprócz tego może nawiązać nowe znajomości, zwiedzić ciekawe miejsca i nauczyć się czegoś nowego. W przypadku obozów jest jeszcze jedna zaleta. Jest to sposób na kształtowanie nowych pasji.

Nie możemy również zapominać, że i dla nas, rodziców, dłuższy wyjazd dziecka będzie pomocny. Nie będziemy musieli brać dodatkowych urlopów, ani robić sobie wyrzutów w związku z wakacyjną nudą. Zamiast tego będziemy mieć świadomość, że dziecko bawi się świetnie, więc możemy skupić się na sobie.

 

Kompas.pl
Tekst powstał we współpracy z Kompas.pl