Graco – foteliki przodem i tyłem do kierunku jazdy

Foteliki samochodowe z serii Graco to produkty światowej klasy, wykonane z materiałów wysokiej jakości, dopuszczonych do kontaktu z dziećmi. Ze względu na fakt, że foteliki samochodowe od producenta Graco dostępne są w każdym przedziale wagowym, występują wśród nich modele montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. O skuteczności poszczególnych modeli świadczą wysokie oceny uzyskane w licznych testach zderzeniowych, przeprowadzanych przez niezależne instytucje.

Foteliki samochodowe Graco – rodzaje i sposób montażu

Foteliki Graco z grupy 0+, czyli te z przedziału wagowego 0-13 kg, tak zwane nosidełka, przeznaczone dla dzieci od urodzenia do – mniej więcej – 18. miesiąca życia i montuje się wyłącznie tyłem do kierunku jazdy.

Modele z grupy 0+/1 to produkty dla dzieci do 4. roku życia. Większość z nich umożliwia podróżowanie tyłem do kierunku jazdy.

W przypadku modeli z kategorii wagowych 0+/1/2, 0+/1/2/3, 1/2/3 możliwy jest montaż zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Dwa pierwsze są bowiem przeznaczone dla noworodków do momentu ukończenia 7. roku życia i 12. roku życia. Na ostatnią grupę składają się modele przystosowane do użytku przez dzieci od 15. miesiąca życia. Bywa zatem, że są to produkty jedynie FWF.

Foteliki samochodowe z grupy 2/3 to modele dedykowane dzieciom od 3. roku życia i zazwyczaj montuje się je już wyłącznie przodem do kierunku jazdy.

Ponadto większość modeli Graco można montować na system ISOFIX. Jest to obecnie najwygodniejszy i najbezpieczniejszy sposób mocowania fotelika dziecięcego w aucie. Niezbędne jednak do jego przeprowadzenia są specjalne zaczepy, znajdujące się w pojeździe zwykle między siedziskiem a oparciem kanapy lub fotela pasażera. Poza tym, że system ten sprawia, iż fotelik stabilnie stoi w czasie jazdy, zdecydowanie ułatwia też i usprawnia proces montażu. Jednocześnie eliminuje najczęściej popełniane  błędy przy montażu, które przez długi czas stanowiły główną przyczynę śmiertelnych wypadów z udziałem małych pasażerów.

 

Foteliki Graco – montaż przodem a tyłem do kierunku jazdy

Według polskiego prawa konieczne jest przewożenie niemowlęcia i noworodka tyłem do kierunku jazdy do momentu, aż dziecko osiągnie wagę 13 kg. To oznacza, że tylko fotelik 0-13 musi być montowany tyłem do kierunku jazdy. Warto jednak wyposażać się w produkty typu RWF aby posłużyły najdłużej jak to możliwe, czyli do 4. roku życia dziecka. Umożliwia to większość fotelików Graco z przedziałów wagowych 0-18 i 9-18, a także niektóre modele do 25 oraz 36 kg. Kiedy bowiem dojdzie do wypadku, gdy dziecko znajduje się w foteliku montowanym przodem do kierunku jazdy, powstała na skutek uderzenia siła najbardziej obciąży kręgi szyjne i głowę dziecka. Wynika to z anatomii. Ciężar głowy najmłodszych pasażerów stanowi aż 25% całkowitej masy ciała (dla porównania – u osób dorosłych stosunek wynosi 6%).

W przypadku fotelika typu RWF, czyli mocowanego tyłem do kierunku ruchu, siła uderzenia zostaje zminimalizowana, a następnie rozproszona. Dziecko z kolei całym ciałem wtapia się wówczas w siedzisko. Dzięki temu energia nie działa już tak intensywnie na głowę oraz szyję maluszka.

Co wyróżnia dziecięce foteliki samochodowe Graco?

Foteliki Graco to w większości modele wyposażone w miękką wkładkę dla noworodka i regulowane pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Dla zapewnienia jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa fotele posiadają eliptyczną budowę, gwarantującą doskonałą ochronę na wypadek kolizji bocznej.

Za komfort dziecka w czasie podróży odpowiadają miękki zagłówek z regulacją wysokości, profilowane siedzisko oraz wygodne podłokietniki. Możliwość ustawienia kąta nachylenia oparcia pozwoli zaś na ustawianie go w różnych płaszczyznach, tak aby dziecku było wygodnie także podczas snu.

Należy wiedzieć, że producenci fotelików Graco pamiętali również o komforcie rodziców podczas użytkowania oferowanych przez markę produktów. To właśnie dlatego tapicerka w nich została wykonana z materiałów odpornych na uszkodzenia.

Podsumowując, foteliki Graco to modele wysokiej jakości, dostępne w przystępnej cenie. Produkty z każdej kategorii wagowej można łatwo dopasować do anatomii dziecka. Ponadto umożliwiają szybki, prosty i skuteczny montaż zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy na ISOFIX. Nie ma zatem wątpliwości, że foteliki samochodowe Graco zapewnią wygodną oraz bezpieczną podróż nie tylko dziecku, lecz także jego rodzicom, w związku z czym są zdecydowanie godne polecenia i wyboru.