Hantle do siłowni – jak wybrać i gdzie je kupić?


Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Dobra siłownia powinna być wyposażona w różnorodny sprzęt, który zagwarantuje ćwiczącym funkcjonalny i jakościowy trening. Jednymi z coraz bardziej lubianych akcesoriów na siłowniach są hantle. Dlatego warto się im przyjrzeć bliżej i wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Różne potrzeby użytkowników powodują, że hantle można podzielić na kilka kategorii. Bierze się tu pod uwagę oczywiście ich wagę, ale także materiał, z którego zostały wykonane. Ze względu na tworzywo warto wyróżnić takie hantle jak winylowe, neoprenowe (w tym z uchwytami), a także gumowane. Każdy rodzaj ma nieco inne właściwości i każdy użytkownik z pewnością z czasem będzie miał swój ulubiony rodzaj hantli.

Akcesoria te można podzielić także ze względu na możliwość regulacji. Te bez regulacji mają oczywiście stałą wagę, której nie da się zmienić. Natomiast hantle z regulacją pozwalają na zmianę ich wagi w zależności od tego, kto z nich korzysta i jakiego obciążenia potrzebuje. Są więc dość uniwersalne i funkcjonalne.

Jak wybrać odpowiednie hantle?

Przy wyborze i zakupie hantli do siłowni bezwzględnie należy wziąć pod uwagę ich jakość oraz bezpieczeństwo użytkowników w czasie ćwiczeń z nimi. Mogłoby się wydawać, że najbezpieczniejsze będą hantle owalne, bo ich łagodne zakończenie nie naraża trenującego na kontakt z ostrym brzegiem. Jednak nic bardziej mylnego – owalne hantle położone w przerwie czy po treningu na podłodze potrafią się poturlać, co naraża na niebezpieczeństwo współćwiczących. Dlatego dużo bezpieczniejsze są jednak hantle o kanciastych zakończeniach – trójkątnych lub kwadratowych.

Również komfort trzymania hantli ma znaczenie. Często wykonane są one z materiałów, które po zetknięciu z dłonią mogą stać się śliskie, wypaść z ręki, zniszczyć podłogę itp. Dlatego hantle z uchwytami będą w takich sytuacjach wygodniejsze.

Gdzie kupić hantle i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Oczywiście hantle do siłowni najlepiej kupić w specjalistycznym sklepie, który sprzedaje sprzęt i akcesoria do ćwiczeń specjalnie z myślą o siłowniach i klubach fitness. Zakupy takiego sprzętu na portalu z aukcjami to niezbyt dobry pomysł. Lepiej wybierać sklepy internetowe, które posiadają asortyment dedykowany specjalnie dla siłowni.

Dlaczego? Ponieważ specjalistyczne sklepy muszą zwracać uwagę na jakość oraz bezpieczeństwo sprzedawanych akcesoriów oraz urządzeń. Prawo nakłada na właścicieli klubów obowiązek sprawdzenia, czy dane urządzenie spełnia standardy bezpieczeństwa. Atesty takie powinny mieć nie tylko sprzęty stałe, ale też akcesoria ruchome, dzięki temu siłownia będzie budzić zaufanie klientów i pozwoli im na bezpieczny trening. Sprzęty ze sklepu, który sprzedaje tylko certyfikowane, wysokiej jakości akcesoria od znanych producentów, z pewnością będą najlepszym i najbezpieczniejszym wyborem.