Ile kosztują i jak wyglądają badania na koronawirusa?

COVID-19 to wirus, który udowodnił, że wszystko może się zmienić i to w dosłowny sposób. Epidemia, która sprawiła, że nasze dotychczas spokojne życie, zmieniło się nie do poznania. Teraz, po roku od momentu wybuchu pandemii, wiele osób wykonuje test na obecność tego wirusa w swoim organizmie. Ile kosztują i jak wyglądają badania na koronawirusa?

Rodzaje testów na koronawirusa

Zanim zaczniemy się przyglądać cenom, warto uświadomić sobie dokładnie, jakie mamy rodzaje testów. Są trzy rodzaje takich badań: test antygenowy z wymazu z nosogardła, badanie obecności przeciwciał we krwi żylne i badanie genetyczne (RT-PCR). Który z nich jest najlepszy? Ostatni.

Badanie genetyczne (RT-PCR) jest najbardziej czułe i polega na wyizolowaniu z badanej próbki, w tym przypadku wymazu z błon śluzowych nosogardła materiału genetycznego. To ta próbka poddawana jest ocenie na obecność wirusa.

Szybki test antygenowy został zatwierdzony przez GIS w celu lepszego i sprawniejszego diagnozowania choroby. Wynik testu można otrzymać już nawet po 30 minutach. Badania serologiczne na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 we krwi obwodowej to także dobra propozycja. Aczkolwiek czas otrzymania wyników jest czasem zbyt długi.

Badanie na SARS-CoV-2

Jak wygląda takie badanie? To wszystko zależne jest od tego, na jakie dokładnie badanie się zdecydujemy. W przypadku badania serologicznego pobierana jest próbka krwi. Istotną sprawą jest to, że takie badanie można wykonywać o dowolnej porze dnia. Na badanie nie trzeba przychodzić na czczo, można także przyjąć odpowiednie leki, które i tak nie będą miały wpływu na wynik badania. Krew pobierana jest najczęściej z żyły przedramienia.

W przypadku badań na test antygenowy lub w przypadku badania genetycznego próbka pobierana jest z nosogardła. Całe badanie trwa kilkanaście sekund i polega na wsunięciu specjalnego patyczka do gardzieli, potarciu patyczkiem o tylną ścianę gardła i to wszystko. Patyczek umieszczany jest w specjalnie przygotowanym pojemniku, który poddawany jest badaniu.

Koszt badania na koronawirusa

Ile wynosi badanie na obecność SARS-CoV-2? Jeżeli pacjent otrzymuje skierowanie od lekarza rodzinnego, to takie badanie jest darmowe. Ze skierowaniem w ręce należy udać się do odpowiedniego punktu, który oznaczony jest logo NFZ. W przypadku braku skierowania można samodzielnie wybrać prywatną klinikę, gdzie taki test zostanie wykonany.

W związku z tym, że test genetyczny jest najdokładniejszy, również jego cena jest największa i wynosi powyżej 500 zł. W przypadku testów antygenowych i serologicznych cena jest zdecydowanie mniejsza i może wynosić nawet poniżej 200 zł. Przy czym wszystko uzależnione jest od miejsca, gdzie udamy się na badanie.

Każda prywatna placówka medyczna może sama zdecydować o tym, ile za takie badanie należy zapłacić. Pamiętajmy jednak o tym, że tylko test genetyczny daje prawie stuprocentową pewność, jeżeli chodzi o wynik badania. Dbajmy o siebie wzajemnie, jak również o osoby nam bliskie w czasie pandemii.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z testujemy.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.