Informacja w sprawie pobytu w Polsce osób uciekających z Ukrainy


Zdjęcie autorstwa Anthony Beck z Pexels

Osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych i martwić się o formalności.

Na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego znajduje się informacja dla obywateli Ukrainy przybywających do Polski. Wszystkie osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym nie muszą rejestrować się w punktach recepcyjnych ani martwić się o formalności. Osoby uciekające z Ukrainy, szukające schronienia w Polsce, nie muszą obawiać się o legalność swojego pobytu. W najbliższych dniach nie trzeba też składać żadnych wniosków w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców, urzędach wojewódzkich czy placówkach Straży Granicznej.

Wszystkie osoby przybywające z Ukrainy, które nie mają zapewnionego miejsca pobytu (noclegu) w Polsce, mogą udać się do punktu informacyjnego w Białymstoku na dworcu kolejowym lub skontaktować się z Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. tel. 85 879 73 28/27, 85 743 61 48/49. Otrzymają tam informacje na temat pobytu w Polsce oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Wszyscy mają dostęp do bezpłatnej opieki medycznej i polskiej służby zdrowia. Obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie muszą wyjeżdżać z kraju w przypadku utraty ważności dokumentów pobytowych. Oni także nie muszą obawiać się o legalność swojego dalszego pobytu.

Na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców są podane adresy punktów pomocy w całej Polsce i numery telefonów infolinii.

Źródło: gov.pl