Jak działa sterylizator powietrza UV?

Sterylizatory powietrza UV znajdują swoje zastosowanie już nie tylko w gabinetach medycyny estetycznej, czy też salonach kosmetycznych, ale także w domach i biurach, a także szkołach. Wpływ na taki stan rzeczy ma pandemia, która niejako wymusza częste dbanie o czyste powietrze w pomieszczeniach. Sterylizatory powietrza UV mogą więc okazać się niezwykle przydatne i uchronić nas przed infekcją spowodowaną różnego rodzaju bakteriami, czy wirusami.

Co to jest sterylizator powietrza UV?

Sterylizator powietrza UV jest urządzeniem przeznaczonym do sterylizacji powietrza i różnych powierzchni płaskich. Stanowi on uzupełnienie procesów dezynfekcji oraz sterylizacji narzędzi w autoklawie, przeprowadzanych w takich miejscach jak sale zabiegowe, bloki operacyjne w szpitalach oraz innych placówkach opieki zdrowotnej. Sterylizatory UV występują najczęściej w formie lamp rtęciowych, które mają za zadanie wyjaławianie powietrza. 

W dobie panującej pandemii sterylizatory UV znajdują swoje zastosowanie także w zbiorowym transporcie publicznym. W tego rodzaju urządzeniach wykorzystywane promieniowanie UV okazuje się niezwykle skuteczne. Dokładniej jest to promieniowanie UV-C, które jest krótkofalowe, a długość fal waha się w przedziale 210-328nm. 

Jak działa sterylizator powietrza UV?

Destrukcyjny wpływ promieniowania UV na drobnoustroje został wykorzystany do unieszkodliwienia bakterii, wirusów i grzybów. Wystawienie ich na działanie ultrafioletu spowodowało nieodwracalne zniszczenie ich struktury, przy czym najwyższą skutecznością sprzęt wykazał się w przedziale promieniowania 250-270 nm. 

Do uzyskania fali o takiej długości i o odpowiedniej mocy wykorzystuje się specjalne źródła energii, które zainstalowane są w sterylizatorach. Ilość energii niezbędnej do zabicia różnego rodzaju drobnoustrojów jest zmienna. Producenci takich urządzeń podają najczęściej wielkość obsługiwanej przez sprzęt powierzchni oraz czas ekspozycji gwarantujący skuteczną dezynfekcję. 

Czy promieniowanie UV jest bezpieczne?

Producenci bardzo często wykorzystują technologie, które mają przeciwdziałać szkodliwemu promieniowaniu, ale ceny takich sprzętów są relatywnie wyższe. Większość stosowanych lamp UV nie pozostaje jednak obojętna dla zdrowia człowieka, a w trakcie ich użytkowania konieczne jest opuszczenie danego pomieszczenia. Promieniowanie UV emitowane przez sterylizatory może prowadzić do podrażnienia skóry i błon śluzowych. 

Nie zmienia to jednak faktu, że są to urządzenia niezwykle skuteczne, dlatego bardzo często wykorzystuje się je w laboratoriach, na salach zabiegowych i w gabinetach medycyny estetycznej. Warto jednak pamiętać o tym, aby w trakcie ich działania nie wystawiać organizmu na promieniowanie UV. Niezbędnymi środkami bezpieczeństwa podczas użytkowania sterylizatora UV jest oczywiście unikanie kontaktu z pracującym urządzeniem lub noszenie odzieży ochronnej.