Jak naturalnie stymulować produkcję kolagenu?

Kolagen to niezwykły składnik, który w dużej mierze odpowiedzialny jest między innymi za elastyczność skóry. Z wiekiem organizm produkuje coraz mniej kolagenu. Dlaczego warto zadbać o stymulację tego składnika? Na jakie procesy w organizmie ma on największy wpływ?

 

Jaką rolę w organizmie pełni kolagen?

Kolagen to składnik, który wykorzystywany jest przez producentów kosmetyków do tworzenia produktów zapewniających młody i piękny wygląd. Wynika to z właściwości kolagenu, który występuje w wielu tkankach ludzkiego organizmu m.in. w tkance podskórnej, chrząstkach stawowych czy w tkance, która tworzy blizny. Kolagen jest bardzo odporny na rozciąganie, a jego właściwości wykorzystywane są do produkcji kosmetyków na zmarszczki. Ten składnik odpowiedzialny jest nie tylko za elastyczność skóry, ale również za szybkie gojenie się ran. Wpływa on także na szybsze zrastanie kości oraz na sprawne funkcjonowanie stawów. Naczynia krwionośne dzięki kolagenowi mają zapewnioną odpowiednią elastyczność, co zapewnia właściwie krążenie. Niedobory kolagenu mogą zaburzyć wszystkie te czynności, wpływając też niekorzystnie np. na kondycję włosów.

 

Jak zwiększyć produkcję kolagenu w naturalny sposób?

Wiedząc jak ważny dla ludzkiego organizmu jest kolagen, warto zadbać o jego odpowiedni poziom. Z każdym rokiem produkcja kolagenu zmniejsza się, a jego ilość w stosunku do zapotrzebowania organizmu jest niewystarczająca. Właściwy poziom tego składnika można zapewnić przez przyjmowanie go w postaci:

– proszku, który rozpuszcza się w wodzie

– kapsułek, które zażywa się w ramach suplementacji

– ampułek, z których korzysta się za pomocą strzykawki metodą iniekcji

 

Aby naturalnie stymulować produkcję kolagenu warto sięgnąć po produkty takie jak Liposomalna witamina C, Kwas l-askorbinowy czy Witamina C 1000. Witamina C odgrywa bardzo ważną rolę przy syntezie kolagenu. Stwierdzono też, że witamina C stosowana miejscowo nie tylko zwiększa wytwarzanie kolagenu w skórze, ale również chroni go przed uszkodzeniami. Chcąc zadbać o młody wygląd skóry, warto też pamiętać o zdrowej diecie i ograniczeniu używek, przede wszystkim papierosów, które mają nie tylko szkodliwy wpływ na organizm, ale przyczyniają się również do powstawania zmarszczek.