Jak odpowiednio zabezpieczyć drewnianą balustradę?

Impregnat do drewna to świetny produkt do zabezpieczenia nie tylko drewnianych mebli ogrodowych, ale też balustrad. A te przecież zdobią coraz więcej tarasów i balkonów. Wyglądają pięknie, ale żeby zachwycały nienagannym wyglądem przez długi czas, wymagają zabezpieczenia.

Skąd tak duża popularność drewnianych balustrad?

Drewno od wielu lat wiedzie prym w aranżacji wnętrz oraz zewnętrznej części posesji. Widoczne jest w meblach ogrodowych, ogrodzeniach, wykłada się nim i otacza tarasy. Drewniane sztachetki coraz częściej zdobią również balkony. Skąd tak duża popularność drewnianych elementów? Prawdopodobnie wynika z naturalnej, ciepłej estetyki, a cechy te stoją w kontrze do tego, czego nie lubimy we współczesnym świecie – uniwersalności i chłodu.

Co grozi drewnianym balustradom?

Wiele osób decyduje się lub marzy o drewnianej balustradzie. Warto jednak wiedzieć, że taki materiał wymaga odpowiedniego traktowania. Tylko dobry impregnat do drewna jest w stanie zapewnić mu ochronę – zarówno przed niekorzystnym oddziaływaniem kapryśnej pogody, ale też pękaniem, które jest pokłosiem tego, że drewno ma skłonność do pęcznienia i kurczenia się.

Szczeliny drewnianych balustrad to miejsce uwielbiane przez wilgoć, a więc również drobnoustroje, które powodują powstawanie pleśni i zielonego nalotu. Brzydkiego i niezdrowego. Wilgotne drewno przyciąga też owady. Widzisz więc, że impregnat do drewna jest konieczny – zarówno z powodów estetycznych, jak i, a może przede wszystkim, zdrowotnych i związanych z bezpieczeństwem.

Dobry impregnat do drewna pełni kilka funkcji

Impregnat do drewna (www.farbyjedynka.pl) to materiał o zdolności głębokiej penetracji powierzchni. Wnikając w każdą, nawet najmniejszą szczelinę zabezpiecza drewno przed niekorzystnym działaniem deszczu, wiatru, a nawet promieniowania słonecznego. Chroni przed wilgocią, a więc przed grzybami, pleśnią i murszem.

Zastosowanie takiego preparatu jest konieczne w większości balustrad. Te wykonywane są najczęściej z surowego drewna. Przykładem produktu może być Jedynka Impregnat – opracowana na bazie trzech aktywnych żywic zdecydowanie się wyróżnia, zapewniając kompleksową i trwałą ochronę, do nawet sześciu lat.

Impregnat do drewna w kolorze

Nie każdy ceni drewno za jego brązowy kolor i widoczne słoje. Czasami wygląd całego budynku i posesji wręcz prosi się o balustradę w innym kolorze. Dobrze więc, że na rynku dostępne są także kolorowe impregnaty do drewna. Ale one i tak wymagają przygotowania powierzchni właśnie przy pomocy klasycznego, bezbarwnego impregnatu. Tylko wtedy wybrany kolor utrzyma się przez długi czas i nie wyblaknie zbyt szybko.

Chcesz cieszyć się pięknym i zadbanym tarasem lub balkonem? Nie możesz pominąć zabezpieczenia balustrady, jeśli zdecydowałeś się właśnie na nią, i to wykonaną z surowego drewna. A wybór dobrego impregnatu do drewna jest kluczem do tego.

Podsumowując:

  • Impregnat do drewna jest produktem ochronnym, niezbędnym do zabezpieczenia drewnianej balustrady przed wilgocią, wiatrem, a nawet grzybami i owadami.
  • Dobry impregnat do drewna to taki, który zapewnia wieloletnią ochronę i ma piękny, trwały kolor.
  • Na rynku znajdziesz różnorodne impregnaty do drewna, w tym koloryzujące, z którymi nadasz sztachetkom ulubiony kolor.