Jak pomóc niemowlakowi w spokojnym śnie? Praktyczne wskazówki dla przespanych nocy

W ostatnim trymestrze ciąży kobiety często spotykają się z problemem bezsenności. Słyszymy wówczas śpij póki możesz! Niestety pierwsze miesiące z maluszkiem to okres w którym często młoda mama marzy o przespaniu choć jednej nocy. W pierwszych miesiącach życia dziecko potrzebuje częstego karmienia również w nocy, a także zmiany pieluszki i po prostu przytulenia.

Jak zapewnić dziecku (i sobie) spokojny sen?

Dobrym sposobem jest wprowadzenie od samego początku planu dnia niemowlaka i tzw. higieny snu. Dzień noworodka będzie się znacząco różnił od dnia niemowlaka, gdyż w pierwszych dniach życia noworodek głównie śpi i je. Wraz z upływem kolejnych tygodni w ciągu dnia pojawiać się będą nowe aktywności. Kilkumiesięczny bobas będzie wyrażał zainteresowanie przedmiotami, podejmował próby chwytania, bawił się, chciał być noszony na rękach. Kiedy dziecko wyraźnie sygnalizuje brak zainteresowania zabawą czy innymi aktywnościami oraz zaczyna ziewać to znak dla ciebie, że nadszedł czas drzemki. Nie zawsze będzie to długa drzemka, czasem dziecku wystarczy chwila przerwy w której po prostu potrzebuje przytulenia. Dzieciom powyżej szóstego miesiąca życia często wystarczą już dwie drzemki w ciągu dnia, a dzieciom powyżej roku jedna.

Jak postępować z niemowlęciem gdy budzi się w nocy? Przede wszystkim zachowuj się spokojnie, zapal przytłumione delikatne światło, postaraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów oraz unikaj głośnych odgłosów. Dla niemowlaka pobudki w nocy są naturalne, dziecko budzi się sygnalizując płaczem głód, potrzebę zmiany pieluszki czy potrzebę poczucia bliskości. Po ukończeniu 6 miesiąca życia dzieci często przesypiają już całe noce bez konieczności nocnego kamienia. Jeśli twoje dziecko budzi się nadal w nocy, sprawdź czy faktycznie budzi się z odczucia głodu, jeśli tak to postaraj się ustalić czy przed snem otrzymało wystarczająco sycący posiłek, być może potrzebuje jeszcze dodatkowego karmienia przed samym snem, które pozwoli mu przespać całą noc.

Jak ubrać dziecko do snu?

Kaftanik do snu dla dziecka to nie tylko uroczy element garderoby, ale również istotny element zapewniający mu komfortowy sen. Wybór odpowiedniego kaftanika wpływa na bezpieczeństwo i wygodę maluszka podczas odpoczynku. Materiały oddychające, delikatne dla skóry dziecka, sprawiają, że maluch nie tylko zasypia w miękkim objęciu tkaniny, ale także utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała. Kaftaniki niemowlęce w sklepie Lena posiadają miękkie i przewiewne materiały, które nie tylko są delikatne dla skóry malucha, ale też pozwalają na swobodne oddychanie.

W życiu tak małego dziecka niezwykle ważne są rytuały. Prawidłowy rytm dnia pozwoli na prawidłowy rytm snu. Już od pierwszych miesięcy życia dziecka możesz wyznaczyć stałą porę kąpieli, a następnie pora karmienia dzięki czemu sygnalizujesz dziecku że dzień dobiegł końca i następuje pora snu.

W zasypianiu pomocne okazać się może:

  • stałe miejsce w którym dziecko śpi np. łóżeczko, kosz mojżesza,
  • spokojna atmosfera przed snem,
  • odpowiednia temperatura w pokoju w którym dziecko śpi,
  • wygodne ubranka do spania – piżamy chłopięce i dziewczęce,
  • metoda 5S (opatulenie, pozycja żołądkowa boczna, szumienie, kołysanie, ssanie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.