Jak prać dywanik łazienkowy?

Łazienka to miejsce szczególnie narażone na wysoki poziom wilgoci, co może prowadzić do namnażania bakterii na powierzchni znajdujących się w niej rzeczy. Do standardu wystroju łazienki zaliczamy dywanik łazienkowy, który w takich warunkach szybko może stracić swoje walory i estetyczny wygląd.

Rodzaj dywanika, a pranie

Przed praniem warto zapoznać się ze wskazaniami producenta oraz upewnić się, czy nasz dywanik nie posiada elementów łączonych na klej. Tego typu dywanik łazienkowy będzie z pewnością wymagał zastosowania niższej temperatury. Parametry prania warto dostosować też do rodzaju materiału,
z jakiego wykonany jest nasz chodnik. Te wykonane z bawełny nie wymaga szczególnej uwagi — wystarczą tradycyjne detergenty piorące oraz temperatura 40 lub 60 stopni, im wyższa, tym skuteczniej można usunąć bakterie czy pleśń. W przypadku bawełny nie musimy bać się wyższych temperatur, oznacza się ona dużą wytrzymałością. Dywanik łazienkowy z tworzywa sztucznego wymaga nieco innego podejścia. Środki piorące i temperatura powinny być dobrane tak, oby nie zniszczyć struktury włókien. Takie produkty często należy prać ręcznie lub piankami i szamponami przeznaczonymi do suchego prania.

Dywanik łazienkowy — jak często prać?

W łazience przez wysoką wilgoć i ciepło tworzą się idealne warunki do rozwoju grzybów, bakterii,
a nawet pleśni, które mogą powodować problemy dermatologiczne i problemy z oddychaniem. Warto więc pamiętać o utrzymywaniu dywaników łazienkowych w czystości. Częstotliwość prania powinna być uzależniona od sposobu korzystania z łazienki. W przypadku dużego natężenia osób korzystających z pomieszczenia warto prać dywanik łazienkowy nawet dwa razy w tygodniu, szczególnie jeśli posiadamy dzieci czy zwierzęta domowe. W przypadku gdy z łazienki korzysta jedna czy dwie osoby w zupełności wystarczy wykonać pranie raz na dwa tygodnie. Podobnie jeśli utrzymujemy wilgotność pomieszczenia na niskim poziomie. Warto pamiętać, że dbałość o higienę akcesoriów łazienkowych ma wpływ nie tylko na odbiór estetyczny naszej łazienki, ale też na zdrowie osób z niej korzystających.