Jak prawidłowo oświetlić mieszkanie?


Zdjęcie autorstwa Max Vakhtbovych z Pexels

Zastanawiając się nad wykończeniem naszego domu czy mieszkania po remoncie, poświęcamy bardzo wiele uwagi wyposażeniu wnętrz i licznym sprzętom, ale bardzo często zapominamy o tym, jak ważne jest oświetlenie. Osiągnięcie efektu, gdy harmonijnie współgra ono nie tylko z wyposażeniem, ale i wybraną przez nas kolorystyką, nie jest wcale takie proste, jak mogłoby się wydawać i to naprawdę niezrozumiałe, czemu ten temat jest traktowany tak po macoszemu. W końcu wybranie dobrej lampy LED czy klasycznej do salonu, to istotna sprawa, jeżeli wszystko ma wyglądać spójnie i by było widać, że zostało pieczołowicie zaplanowane.

Wczesne planowanie, to późniejszy spokój ducha

Dlatego nie zostawiajmy tak ważnej i istotnej kwestii na ostatnią chwilę. Już wcześniej zorientujmy się w panujących obecnie trendach i sprawdźmy, jaki rodzaj oświetlenia będzie najbardziej odpowiedni do zaplanowanych przez nas wnętrz. Spróbujmy się zastanowić, czy do naszej nowoczesnej łazienki będą pasowały staromodne kinkiety, czy może raczej nowoczesne lampy LED, które dyskretnie podkreślą wzory na użytych kafelkach?

Ta sama sytuacja dotyczy naszej kuchni. Oświetlenie LED jest znacznie bardziej nowoczesne od klasycznego i jeżeli nie poszliśmy w staromodny design, to przynajmniej w tych dwóch pomieszczeniach będzie zdecydowanie lepszym wyborem niż inne dostępne na rynku opcje. Wszystko jednak zależy od naszego zapatrywania na styl i modę, więc musimy przysiąść nad takimi kwestiami już na etapie planowania remontu, by potem wszystko szło szybko i sprawnie.

Czemu oświetlenie jest takie ważne?

Ponieważ to ono sprawia, że my i nasi goście na jakieś szczegóły bardziej sprawdzamy uwagę. Jeżeli chcemy, by od razu zauważono stojący w kącie fortepian, a pominięto niezbyt porządnie poukładane książki na regale, to regał pozostawmy w przyjemnym półmroku, a instrument podkreślmy przy użyciu dyskretnej lampy LED oświetlającą go od góry. Ten drobny trik sprawi, że najbardziej widoczne będzie to, co chcemy wyeksponować, a to co nie powinno się rzucać w oczy pozostanie niemal niezauważalne.

Wiele zależy także od wielkości oświetlanych pomieszczeń. Bardzo ważną kwestią, o której nie można zapomnieć jest to, że wielkiego salonu nie można oświetlić niewielkimi lampkami, gdyż zawsze będą one sprawiać wrażenie zagubionych na tak dużej przestrzeni. Natomiast jeżeli dysponujemy mocno ograniczonym metrażem, odpuśćmy sobie lepiej ogromne kryształowe żyrandole, gdyż narażą nas one jedynie na śmieszność w oczach bywających u nas osób. Jedynym uniwersalnym rozwiązaniem jest oświetlenie LED w łazience i kuchni, które zawsze wygląda tam dobrze.