Nie zapomnij się rozliczyć

Początek roku wiąże się z otrzymaniem od pracodawcy (bądź pracodawców) druku PIT-11 oraz apelami różnych organizacji i osób prywatnych o przekazanie 1% na wsparcie działalności lub celową pomoc. Wtedy też zaczynamy się przygotowywać do rozliczenia. Ustawodawca większości podatników daje czas do końca kwietnia na złożenie zeznania niezależnie od tego, czy będzie miało formę papierową czy też e pity online. Niespełnienie skutkuje sankcjami karno-skarbowymi. I choć same formularze towarzyszą nam już kilkadziesiąt lat, to wiele osób w dalszym ciągu gubi się w ilości tabel, niejasnościach przepisów oraz formalnościach, których trzeba dopełnić.

Złóż deklarację online

Popularne programy, w których można złożyć e pit 2017, od dziesięciu lat wspomagają Polaków w rozliczeniach przez Internet. Z roku na rok liczba ta forma rozliczenia ma coraz większą rzeszę zwolenników. Fakt ten wynika z tego, że w ten sposób możemy złożyć zeznanie szybciej, taniej i dodatkowo minimalizujemy ryzyko pomyłki. Dużą część pracy program zrobi za nas, a intuicyjny interfejs podpowie, jakie dane należy w konkretne miejsca wpisać. Poza tym, rozliczając się online, szybciej otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku.

 

Ulgi i odpisy

W różnych formularzach takich jak na przykład najpopularniejszy PIT-37 wskazujemy, jakie dochody uzyskaliśmy. Jeśli korzystamy z dozwolonych przez ustawodawcę ulg i odliczeń, musimy zeznanie uzupełnić o odpowiednie załączniki. Najczęściej Polacy pity uzupełniają o PIT/D. To druk dla podatników, którzy dokonują odliczeń z tytułu spłaty odsetek od kredytu mieszkaniowego, kontynuacji systematycznego gromadzenia oszczędności, remontu i modernizacji budynku mieszkalnego (lub lokalu) czy zapłaty z odsetkami kredytu bankowego.

Poza tym e pity 2018 mogą być również uzupełnione o PIT/O, w którym wskazuje się korzystanie z ulg i odliczeń od dochodu lub od podatku. Najczęściej będą to ulgi na dzieci, ulgi internetowe, ulgi rehabilitacyjne, ulgi z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego, a także ulgi z tytułu oddania krwi, czy ulgi zagraniczne. Małżonkowie, którzy rozliczają się razem, składają jeden egzemplarz różnych załączników.

Jeśli małoletnie dzieci podatnika uzyskały dochody (z wyjątkiem dochodów z pracy, ze stypendiów oraz z rzeczy oddanych im do osobistego użytku) w poprzednim roku kalendarzowym, powinien on wypełnić PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M.

Wszystkie formularze oraz załączniki można złożyć za pomocą bezpiecznych programów online. To duże ułatwienie i oszczędność. Poza tym programy posiadają bazę Organizacji Pożytku Publicznego, którym warto przekazać 1% podatku.