Jak ułatwić sobie parkowanie w mieście?

Parkowanie w ciasnych miejscach parkingowych to duże wyzwanie nawet dla doświadczonych kierowców. Czujniki parkowania mają ułatwiać życie, szczególnie w dużych zatłoczonych miejscach. . Sygnał dźwiękowy ostrzega nas przed zbliżaniem się do przeszkody. Wielu kierowców stawia w tym sezonie na taki komfort i stara się doposażyć swoje auto systemy, które pozwalają unikać niepotrzebnego stresu. Czy warto im wierzyć? Sprawdź co trzeba wiedzieć o czujnikach cofania i parkowania, jak je montować oraz czy warto w nie inwestować?

 

Systemy wspomagające parkowanie, od kilku lat są stałym elementem wyposażenia luksusowych aut. W obecnych czasach w takim rodzaju aut zastosowane są zaawansowane technologie, które umożliwiają samodzielne parkowanie oraz systemu takie jak czujniki parkowania czy kamery cofania. Takie systemy trafiają już na listy wyposażenia aut również kompaktowych. Każdy pojazd można obecnie wyposażyć w systemy które zdecydowanie ułatwiają i zwiększają bezpieczeństwo.


Czy czujniki parkowania są skuteczne?

Czujniki są przydatnym rozwiązaniem w wielu sytuacjach, jednak niektórzy uważają, że zwalniają kierowcę z myślenia. Ślepe zaufanie sygnałom dźwiękowym usypia czujność, co w niektórych przypadkach może mieć przykre konsekwencje dla kierującego. Czujniki parkowania są rozwiązaniem technologicznym, które ma ułatwić codzienna jazdę, ale nie zastąpić logiczne myślenie.

Poszczególne modele sprzętu cechuje zróżnicowana ilość czujek, indywidualny zakres działania czy różne metody powiadamiania o przeszkodach. Na rynku istnieje wiele modeli dopasowanych do naszego samochodu. Warto pamiętać, że czujniki są najskuteczniejsze, jeśli zbliżają się do płaskiej powierzchni np. ściany. Jeśli ustawimy je nieprawidłowo, nie ma szans że zauważą przeszkodę. Podobnie jest z metalowymi słupkami, które skutecznie potrafią zarysować nasz samochód a niekiedy gnieść karoserię.

„Tanie czujniki mają tzw. Martwe punkty i nie potrafią rozpoznać niektórych przeszkód, nawet jeśli znajdują się przed samochodem, dlatego trzeba mieć na uwadze, że ten system jest przydatny, ale czasami zawodny” – informuje specjalista z twojserwishondy.pl

Jak wybrać odpowiedni czujnik parkowania?

Dynamiczny rozwój rynku sprawił, że coraz więcej dostawców posiada w swoim portfolio bogatą ofertę sprzętu do zadań specjalnych. Pomimo tego, a może ze względu na to, zaleca się kupowanie sprzętu w sklepach motoryzacyjnych. Odpowiednio wyszkolony sprzedawca podpowie, który z zestawów jest najtrafniej dopasowany do naszych potrzeb. Ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest ich zasięg działania. Optymalne parametry wynoszą ok 1,5-2 metry dla czujników montowanych na zderzakach z tyłu pojazdu. Trzeba także brać pod uwagę, to jaką liczbę czujników do zamontowania jest dostępna w zestawie, na którą się zdecydowaliśmy. Rozsądnym wyborem są takie pakiety które posiadają co najmniej 4 sensory. Gdy będą odpowiednio rozmieszczone, pozwolą na objęcie swoim zasięgiem szerszego terenu za samochodem. Ważne jest aby Dokładnie zaizolować podłączone czujniki. Wiele z nich nie posiada hermetycznych złączy, a to oznacza, że narażone są na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Jeśli pominie się ten element montażu, czujniki parkowania mogą nie przetrwać pierwszej zimy lub kilku intensywnych ulew.