Jak urządzić swoje mieszkanie?

Gdy urządzamy nasz pierwszy dom chcemy, żeby wszystko było idealne. Jednak zaaranżowanie własnego lokum wcale nie jest łatwym zadaniem. Najczęściej przed podjęciem decyzji jak ma wyglądać nasze wnętrze szukamy inspiracji w magazynach wnętrzarskich lub wśród przyjaciół, którzy ostatnio mieli remont.

Istnieją dwa najważniejsze czynniki, które powinniśmy wziąć pod uwagę urządzając mieszkanie – wygoda i funkcjonalność. Aczkolwiek obecnie coraz więcej wymagamy od naszego wnętrza. Większość z nas chciałaby, aby ich dom był nie tylko estetyczny i praktyczny, ale przede wszystkim oryginalny. Bowiem wystrój naszego mieszkania świadczy też trochę o nas samych i o naszej osobowości.

W związku z tym na rynku obecnych jest kilkanaście magazynów branżowych oraz programów wnętrzarskich do wizualizacji, które mogą nam pomóc. Mimo to jeśli całkowicie nie mamy pomysłu na nasze mieszkanie lub po prostu czasu, możemy wynająć do tego architekta wnętrz. Alternatywą są również  firmy, które zapewniają cały pakiet wykończeniowy polegający na  kompleksowym urządzeniu mieszkania od malowania ścian do  wyboru mebli. Bardzo często współpracują one z jednymi z lepszych projektantów jak twierdzi ekspert z Marvipolu: Przy współpracy wyjątkowych architektów pokażemy Ci jak realizować wnętrza w prosty, funkcjonalny i przyjemny sposób. Zainspirujemy Cię pomysłami na aranżacje z Twoich marzeń i doradzimy w wyborze materiałów wykończeniowych. Stworzony przez nas program realizacji wnętrz pozwala na wybór pakietu w różnych wariantach cenowych.”

Jednak jeżeli mamy chwilę możemy samodzielnie urządzić nasze mieszkanie. Kluczem do uzyskania wymarzonego lokum jest dobór adekwatnych mebli i koloru ścian. W tym sezonie modne są dwa pastele, które idealnie ze sobą współgrają: pink quartz i serenit. Niemniej jednak przy wyborze barw do naszego mieszkania powinniśmy wybrać odcień, który nam się podoba, a jednocześnie wyeksponuje zalety i jednocześnie ukryje wady wnętrza.

Przed wyborem mebli warto się zastanowić, w jakim stylu chcielibyśmy mieć mieszkanie. Gdy będziemy mieć motyw przewodni, znacznie ułatwi nam to wyszukiwanie odpowiednich przedmiotów, a także wyeliminuje zakup niepotrzebnych i niepasujących elementów.

Według architektów bez dobrej iluminacji nie ma dobrego wnętrza. Oświetlenie nadaje osobliwego charakteru pomieszczeniom. Rynek oferuje nam szeroki wybór, dlatego możemy łatwo się pogubić w gąszczu ofert. Dlatego pamiętajmy o najważniejszej zasadzie obowiązującej podczas urządzania mieszkania, a mianowicie o konsekwencji i dobieraniu przedmiotów tak, aby korespondowały z naszym wnętrzem.

Dobrym pomysłem, aby nadać niepowtarzalny charakter pomieszczeniom jest recykling. Rzeczy do recyklingu możemy znaleźć na pchlim targu lub wykorzystać własne stare meble. Najłatwiej jest je przemalować lub wymienić tapicerkę. Na dodatek możemy zaaranżować przedmioty, które na co dzień mają inną funkcje, lecz sprawdzają się także jako element wyposażenia wnętrz. Nieszablonowym przykładem są stoliki lub łózka wykonane z palet.