Jak wybrać najlepszy internet?

Rodzajów technologii dostarczania internetu jest dziś całe mnóstwo a użytkownicy mają duży wybór. Tak więc jaki internet wybrać? Czym różnią się między sobą najpopularniejsze technologie oferowane przez operatorów ? Warto przeanalizować najważniejsze parametry połączeń internetowych. Z pewnością pomoże to podjąć najlepszą decyzję.

 

Stabilność internetu

Nie ma wątpliwości, że najlepszą stabilnością może się pochwalić się internet świadłowodowy, który jest odporny na wszelkiego rodzaju zakłócenia. Nie najgorzej wypada też internet kablowy dostarczany przez popularne kablówki lub operatorów lokalnych . Jeżeli jednak w naszym budynku nie ma okablowania operatorów stacjonarnych warto rozważyć zakup internetu domowego w technologii LTE dostarczanego przez operatorów komórkowych. Należy jednak pamiętać, że siła sygnału LTE jest zależna od odległości od nadajnika oraz zasięgu sieci poszczególnych operatorów. Rzecz jasna, im odległość jest większa, tym sygnał jest słabszy. Dlatego też na obszarach słabo zaludnionych ze słabym zasięgiem LTE alternatywą może być internet satelitarny.

Prędkość internetu i ograniczenia transferu

Internet światłowodowy oraz kablowy umożliwia nawiązywanie bardzo szybkiego połączenia bez jakichkolwiek ograniczeń przesyłania danych a prędkość uzależniona jest od wybranej przez nas taryfy. Niestety, w przypadku internetu LTE nie jest już tak dobrze. Po pierwsze, jego prędkość nie jest tak duża i  maksymalnie osiąga około 100 Mb/s. Ponadto w wielu ofertach wciąż występuje limitowanie przesyłania danych od 50 do 250 GB co dla typowego wykorzystania powinno być wystarczające ale w przypadku odtwarzania filmów wysokiej jakości może być problematyczne.

Jak widać, o wyborze najlepszego internetu decyduje bardzo wiele czynników. Warto poświęcić nieco czasu na przeanalizowanie, do czego właściwie będzie się wykorzystywało połączenie sieciowe. Następnie warto porównać oferty internetu dostępne w Białymstoku i po prostu wybrać jedną z nich.