Jak wybrać odpowiednią odzież do sportów wodnych?

Sporty wodne w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Nic zatem dziwnego, że na jeziorach widzimy osoby próbujące swoich sił w windsurfingu, a nawet w bardziej ekstremalnych sportach. O czym należy pamiętać, uprawiając sporty wodne? Jaki strój jest niezbędny do sportów wodnych?

Coraz więcej osób podczas wakacyjnej przerwy stawia na aktywność fizyczną w wodzie, inną niż tradycyjne pływanie czy kajakarstwo. Nic zatem dziwnego, że na jeziorach widzimy osoby próbujące swoich sił w windsurfingu, a nawet w bardziej ekstremalnych sportach. Warto jednak pamiętać, że w przypadku uprawiania sportów wodnych, konieczny będzie odpowiedni ubiór, który z pewnością ułatwi codzienną praktykę.

Sezon na letnie, a jednocześnie wodne sporty najczęściej rozpoczyna się w połowie maja, kiedy temperatura na zewnątrz jest dużo wyższa, a kończy z końcem września. Pomimo wysokiej temperatury, woda w dalszym ciągu pozostaje chłodna i z tego też powodu konieczne posiadanie odpowiedniej odzieży, która będzie nie tylko ułatwiała trenowanie sportu, ale również zapewni komfort termiczny. O czym należy pamiętać, uprawiając sporty wodne? Jaki strój jest niezbędny do sportów wodnych?

Letnie sporty wodne – jakie wyróżniamy?

Jeszcze do niedawna w Polsce do sportów wodnych zaliczano przede wszystkim kajakarstwo. Oprócz konieczności posiadania kamizelki ratunkowej oraz nieprzemakalnych butów początkujący kajakarze nie potrzebowali dodatkowego sprzętu. Dopiero z czasem decydowali się na kupno własnego kajaka, wioseł i dedykowanego do tego sportu strojów. Profesjonalna odzież kajakowa chroni przed wiatrem oraz nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, a buty kajakowe ułatwiają poruszanie po mieliznach, a także terenach, kiedy niezbędne jest przeniesienie kajaku.

Obecnie coraz popularniejsze są takie sporty wodne jak swimrun, a także ekstremalne jak windsurfing czy kitesurfing. Na wielu akwenach wodnych można również uprawiać żeglarstwo oraz sporty motorowodne. Warto przy tym pamiętać, że w przypadku niektórych sportów wodnych, warto posiadać odpowiedni strój. Bez niego trudne jest pokonywanie dużych odległości bądź wykonywanie niektórych ruchów.

Zalety sportów wodnych

Zalety sportów wodnych to przede wszystkim korzyści zdrowotne wynikające z wykonywania określonych sekwencji ruchowych w wodzie. Sporty w wodzie pozwalają na zmniejszenie napięcia mięśniowego, a także pozwalają na wprowadzenie profilaktyki skrzywień kręgosłupa. Zwiększają także ogólną odporność organizmu.

Oprócz tego do zalet można z pewnością zaliczyć szybsze modelowanie sylwetki czy lepsze uwydatnienie mięśni, spowodowane szybszym spalaniem kalorii.

Jak wybrać odpowiedni strój do sportów wodnych?

Strój do sportów wodnych powinien być przede wszystkim dopasowany do konkretnej dyscypliny. W przypadku sportów uprawianych bezpośrednio w wodzie, jak swimrun czy windsurfing, zupełnie nie sprawdzi się odzież z bawełny. Konieczne jest posiadanie specjalistycznych pianek, które nie chłoną wody, a jednocześnie ułatwiają utrzymanie się na wodzie. Materiał, z jakich wykonywane są stroje do sportów wodnych, powinien być zatem elastyczny i idealnie dopasowany do ciała. Specjalistyczne pianki ułatwiają poruszanie się w wodzie, ale także chronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Pianki pływackie doskonale sprawdzą się w przypadku uprawiania sportów na desce bądź bezpośrednio w wodzie. Opływowy materiał daje możliwość pokonywania dużych odległości w zdecydowanie krótszym czasie. Dodatkowo chloropren i neopren, będący głównym materiałem, z jakiego składają się pianki, jest dostosowany do długiego spędzania czasu w wodzie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze stroju do wody?

Decydując się na kupno odzieży sportowej do wody, warto zwrócić uwagę na konkretne aspekty, które będą istotne podczas uprawiania sportów wodnych. W przypadku kombinezonów istotne będzie rodzaj i umiejscowienie zamka – niekiedy znajduje się on z przodu, w innych modelach może być z tyłu. W nowoczesnych kombinezonach i piankach, oferowanych przez najlepszych producentów odzieży sportowej, zamki znajdują w obu tych miejscach, przez co możliwe jest łatwe i komfortowe użytkowanie.

W wielu przypadkach istotną rolę odgrywa również budżet, jaki pragniemy przeznaczyć na skompletowanie pełnego sprzętu, a także wszystkich niezbędnych akcesoriów do uprawiania sportów wodnych. O ile sam sprzęt do windsurfingu czy kajakarstwa zawsze można wypożyczyć, o tyle istotne jest, aby posiadać własną odzież. Niestety, za wysokiej jakości strój do uprawiania sportów wodnych należy trochę zapłacić. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na wiele lat, a materiał, z jakiego wykonywane są kombinezony czy pianki są niezwykle wytrzymałe.