Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, ponieważ przy jego pomocy można raz na zawsze pozbyć się zbędnego owłosienia. Przy pomocy lasera można pozbyć się włosków z takich obszarów ciała jak pachy, nogi, ręce, twarz oraz okolice bikini, jednak warto wiedzieć o tym, iż światło lasera oddziałuje wyłącznie na ciemne włoski. Jak wygląda zabieg depilacji laserowej i co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to zabieg polegający na trwałym usunięciu owłosienia z określonej partii ciała. Laser działa na zasadzie zjawiska selektywnej fototermolizy, które polega na podgrzaniu odpowiednich struktur w skórze, które zawierają melaninę, czyli jej barwnik. W trakcie trwania zabiegu światło lasera doprowadza do podgrzania włosa wraz z mieszkami włosowymi, dzięki czemu włosy ulegają całkowitemu zniszczeniu. Warto w tym momencie podkreślić fakt, iż laser oddziałuje wyłącznie na włosy, które znajdują się w fazie wzrostu, dlatego też w celu całkowitego pozbycia się włosków konieczne jest przeprowadzenie serii co najmniej kilku zabiegów. Z zabiegu depilacji laserowej mogą skorzystać wyłącznie kobiety, które mają dosyć grube i ciemne włoski, ponieważ światło lasera pochłania melaninę, która w dużych ilościach obecna jest wyłącznie w takich włosach. Z tego też względu kobiety, które mają jasne lub rude włoski, nie powinny decydować się na depilację laserową, ponieważ efekty nie będą w ogóle widoczne.

Skuteczność depilacji laserowej

W gabinetach kosmetycznych oferowane są zabiegi depilacji laserowej najczęściej przy użyciu lasera diodowego oraz IPL, jednak warto wiedzieć o tym, iż ten drugi laser nie jest zbyt skuteczny i służy głównie do zabiegów kosmetycznych. Aby całkowicie pozbyć się włosków, należy zdecydować się na zabieg przy użyciu lasera diodowego, pamiętając jednak o tym, iż jest on skuteczny tylko w przypadku włosków, które znajdują się w fazie wzrostu.

Ile zabiegów depilacji laserowej należy wykonać?

Efekty depilacji laserowej widoczne są już po pierwszym zabiegu, jednak aby były jak najlepsze, konieczne jest poddanie się serii kilku zabiegów. Ich liczba uzależniona jest przede wszystkim od grubości oraz koloru włosów, a także od etapu wzrostu, w którym się znajdują. Z tego też względu zabiegi z zakresu depilacji laserowej wykonywane są w odstępach czasowych wynoszących od 4 do 10 tygodni. Włosy rosną w różnym czasie, a światło lasera oddziałuje tylko na te, które nie znajdują się w fazie spoczynku. Jeśli chodzi o cenę takiego zabiegu, to nie należy ona wprawdzie do najniższych, jednak dzięki takiemu zabiegowi przez wiele lat można cieszyć się idealnie gładką skórą. W przypadku małej partii ciała takiej jak wąsik, pachy lub linia bikini ceny zabiegów zaczynają się od 99 zł. Jeśli chodzi natomiast o takie partie jak łydki, uda, plecy lub głębokie bikini to należy liczyć się z wydatkiem rzędu 200-300 zł za jeden zabieg. W wielu salonach kosmetycznych można jednak liczyć na promocje oraz oferty specjalne, dzięki czemu cena zabiegu może okazać się dużo niższa.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu?

Zabieg depilacji laserowej nie jest wskazany w przypadku kobiet w okresie ciąży i karmienia, a także tych, które mają bardzo jasne lub rude włoski. Z zabiegu nie mogą również skorzystać panie, które mają świeżą opaleniznę, korzystają z balsamów brązujących, stosują retinoidy, przyjmują światłouczulające zioła i leki, zmagają się z nowotworami, a także chorują na łuszczycę oraz na nadciśnienie.

Przygotowanie do zabiegu depilacji laserowej

Na kilka tygodni przed zabiegiem depilacji laserowej nie można wyrywać włosków (pęsetą lub woskiem), a także opalać się, ponieważ w takim przypadku światło lasera nie zadziała w odpowiedni sposób. Oprócz tego należy zrezygnować z przyjmowania światłouczulających ziół, a także ze stosowania kremów z witaminą A, C i beta-karotenem. Dzień przed zabiegiem należy bardzo dokładnie zgolić maszynką wszystkie włoski, aby uniknąć poparzenia.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny, Dermatologii, Urologii i Ginekologii Estetycznej Bona Dea z Krakowa.