Jak wykorzystać walory oleju kokosowego?

Produkty pochodzenia roślinnego, w których można znaleźć wiele składników odżywczych, cieszą się dziś uznaniem wielu osób. Substancje te wykorzystuje się zarówno do różnego rodzaju kuracji pielęgnacyjnych, jak i podczas wykonywania obowiązków w domu. Natomiast jednym najpopularniejszych produktów tego typu jest olej kokosowy.

Olej kokosowy to cenny surowiec, który pozyskuje się z twardego miąższu orzechów palmy kokosowej. Substancja ta nie tylko nie podlega procesowi jełczenia, ale także wyróżnia się pięknym aromatem i bogactwem składników odżywczych. Obecnie duże zainteresowanie olejem kokosowym sprawiło, że trudno w jednym zdaniu wymienić wszystkie jego zastosowania. Po produkt ten sięga się zarówno w celach kulinarnych, jak i przy pielęgnacji skóry domowymi sposobami. Co konkretnie decyduje o popularności oleju kokosowego?

Olej kokosowy w codziennej diecie

Wprowadzenie oleju kokosowego do codziennej diety niesie za sobą wiele korzyści. Pomijając walory smakowe tego produktu, można w nim znaleźć mnóstwo składników odżywczych. Działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz antybakteryjne wykazuje obecny m.in. w oleju kokosowym kwas laurynowy. Powszechnie wiadomo również, że spożywanie substancji pozyskiwanej z orzechów palmy pozwala dostarczyć do organizmu mnóstwo cennej energii. Równocześnie jednak, sam produkt nie zawiera cukrów, białek oraz witamin.

Olej kokosowy znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Produkt ten sprawdza się zarówno przy smażeniu, jak i pieczeniu czy gotowaniu różnych potraw. Zgodnie z najnowszymi ustaleniami, olej kokosowy wspomaga również redukowanie nadmiaru tkanki tłuszczowej – w szczególności zbędnych kilogramów, które zalegają w okolicach brzucha. Ponadto, spożywanie tej substancji jest zalecane osobom zmagającym się z cukrzycą oraz nieprawidłowościami związanymi z układem krążenia. Po olej kokosowy powinni też sięgnąć sportowcy, którzy zajmują się dyscyplinami siłowymi.

Do pielęgnacji skóry, paznokci i włosów

Olej kokosowy staje się dziś coraz popularniejszym środkiem pielęgnacyjnym. Można go bowiem z powodzeniem wykorzystać w różnego rodzaju kuracjach domowych – przeznaczonych nie tylko dla skóry normalnej, ale także suchej, starzejącej się bądź podrażnionej. Wśród głównych zalet oleju kokosowego warto wymienić m.in. szybką i głęboką wchłanialność, właściwości łagodzące oraz intensywne działanie nawilżające. Co ciekawe, produktu tego można używać w czystej postaci lub jako składnika własnoręcznie przygotowanych preparatów kosmetycznych.

W pierwszym przypadku olej sprawdzi m.in. przy codziennym zmywaniu makijażu. Substancja ta nie powoduje podrażnień skóry, więc można ją bez problemu stosować nawet w okolicach oczu. Przykładem łączenia produktu z innymi składnikami jest zaś peeling antycellulitowy. Wystarczy wtedy wymieszać olej kokosowy ze zmielonymi ziarnami kawy oraz solą bądź cukrem. Regularne stosowanie preparatu tego typu pozwoli na zredukowanie nieestetycznej „skórki pomarańczowej”.

Warto przy okazji wspomnieć, że oleju kokosowego można używać w celu poprawy kondycji paznokci oraz włosów. Podobnie jak w przypadku zabiegów pielęgnacyjnych skóry, tutaj również sprawdzi się produkt dostępny w naturalnej postaci. Przy odżywianiu paznokci wystarczy wmasowywać małe ilości oleju w płytkę paznokciową oraz skórę dłoni (kilka razy dziennie). Natomiast w zabiegach służących wzmocnieniu włosów, substancję należy stosować przed umyciem głowy. Osobną kwestią jest to, że niektóre sklepowe kosmetyki, np. szampony, odżywki i maseczki, posiadają w swoim składzie olej kokosowy. Używanie tych preparatów powinno być zgodne z zaleceniami producenta.

Przy wykonywaniu obowiązków domowych

Walory smakowe, pielęgnacyjne i prozdrowotne nie są jedynymi, którymi może się pochwalić olej kokosowy. Coraz powszechniejsze staje się dziś używanie tej substancji podczas wykonywania obowiązków domowych. Tym bardziej, że olej kokosowy, w przeciwieństwie do wielu środków czyszczących, nie wywołuje podrażnień skóry. W jakich sytuacjach sprawdzi się ten produkt? Można po niego sięgnąć m.in. przy polerowaniu wyrobów skórzanych oraz mebli drewnianych. Niemniej, przed kompleksowym zastosowaniem oleju, warto najpierw przetestować go na niewielkiej powierzchni danego przedmiotu. Co więcej, substancja otrzymywana z orzechów palmy jest doskonałym środkiem czyszczących, który można wykorzystać m.in. do umycia kabiny prysznicowej.

 

O Autorce:

Mariola Wolniak – z wykształcenia jest magistrem kosmetologii. Studia rozpoczęła w Krakowie, a następnie kontynuowała i ukończyła naukę na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Obecnie rozwija się zawodowo w gabinecie kosmetycznym Qclinique w Warszawie. Interesuje się zdrowym stylem życia, modą oraz makijażem. W wolnych chwilach uprawia sporty siłowe.