Jak zachować wieczną młodość – aloes jako eliksir przeciwdziałający procesowi starzenia

W ostatnim czasie aloes zyskał olbrzymie grono zwolenników. Nie jest to jednak nic nowego. Roślina ta była znana i stosowana w lecznictwie i kosmetyce od tysiącleci. Wykorzystywali ją starożytni Egipcjanie i Rzymianie, doceniając jej zróżnicowane prozdrowotne właściwości. Odkryto również, że aloes oprócz czysto leczniczego działania, wpływa również na nasz wygląd. Dlatego też z powodzeniem jest używany w kosmetykach, zwłaszcza tych przeznaczonych dla skóry wrażliwej, stając się prawdziwym eliksirem wiecznej młodości. Jak działa? Co znajduje się w jego składzie? I czy warto zainteresować się kosmetykami i pielęgnacją przeciwstarzeniową, wykorzystującą aloes? O tym opowiemy w niniejszym artykule.

Aloes – różne twarze egzotycznej rośliny

W warunkach naturalnych aloes rośnie w Afryce, na pobliskim Madagaskarze oraz Półwyspie Arabskim. W Polsce pozyskuje się go dzięki uprawom szklarniowym. Roślina ta należy do rzędu szparagowców. Wylicza się ponad 500 gatunków należących do tej rodziny, z których część przybiera formę drzew, inne krzewów lub bylin. Warto pamiętać, że aloes, poza odmianą zwyczajną, podlega ochronie, zgodnie z wytycznymi CITES.

Aloes – właściwości i zastosowanie w walce o młody wygląd

Na przestrzeni wieków odkryto, że aloes ma szereg zastosowań, które pomagają w leczeniu wielu schorzeń i problemów zdrowotnych. Szczególnie dobrze wpływa na kondycję skóry, równocześnie regulując pracę wielu układów organizmu, między innymi pokarmowego i krwionośnego. Można go stosować zewnętrznie, miejscowo lub przeprowadzać suplementację zdrowej diety poprzez picie soku lub żelu z aloesu.

Jeśli pragniemy zachować piękny wygląd, aloes jest jedną z naturalnych substancji, która w znaczącym stopniu nam to umożliwia.

Zawarte w aloesie składniki prowadzą do zwiększenia ilości elastyny i kolagenu w skórze, a co za tym idzie do poprawy jej elastyczności i napięcia. Dodatkowo skutecznie usuwa on nadmiar wolnych rodników, które powodują spowolnienie procesu starzenia oraz powstawania zmarszczek.

Jego działanie nastawione jest nie tylko na profilaktykę, ale skutecznie wygładza też już zaistniałe zmian, dzięki czemu skóra staje się widocznie gładsza i bardziej napięta.

Duża zawartość wody w aloesie sprawia, że cera jest odpowiednio nawodniona. Aloes nawilża i odżywia skórę, dzięki czemu zapewnia jest zdrowy wygląd przez długi czas.

Jednym z najważniejszych działań aloesu jest regeneracja, łagodzenie podrażnień i wszelkich ran na skórze. Często bywa również stosowany przy stanach zapalnych oraz chorobach dermatologicznych, jako skuteczny środek wspierający terapię. Regularnie pojawia się w środkach pielęgnacyjnych dla osób o cerze wrażliwej lub ze skłonnością do trądziku i występowania stanów zapalnych.

Aloes ma jeszcze jedno dodatkowe działanie, które również przyczynia się do pięknego i młodszego wyglądu. Jest on substancją o właściwościach odchudzających.

Pomaga w usuwaniu wszelkich obrzęków i odkładającej się wody. Dodatkowo przyspiesza tempo spalania materii w organizmie, powiększając zużywaną przez nasze ciało energię. Kolagen z kolei wpływa na zintensyfikowanie trawienia. Oprócz tego aloes korzystnie wpływa na pracę całego układu pokarmowego, poprawiając choćby perystaltykę jelit, a co za tym idzie sprawia, że spożyte pożywienie nie zalega w organizmie, tylko jest szybko przetwarzane – energia jest wykorzystywana, a zbędne resztki sprawnie usuwane z naszego organizmu.

Jak dawkować aloes?

Jeśli zdecydujemy się na stosowanie kremów i maści z aloesem należy je stosować zgodnie z zaleceniami i zdrowym rozsądkiem. W przypadku wewnętrznego dawkowania nie powinno się przekraczać dziennej dawki 50 ml, ze względu na intensywne i zróżnicowane działanie produktu.

Lekarze zalecają picie aloesu rozcieńczonego wodą, dzięki czemu będzie on działał skutecznie i bezpiecznie dla całego organizmu. Jeśli sugerowana dawka będzie przekraczana przez dłuższy czas może to prowadzić do utraty elektrolitów (między innymi potasu), a także do silnego obciążenia wątroby. Dlatego tak ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i umiaru w przyjmowaniu preparatów na bazie aloesu. W przeciwnym razie, nawet najlepsze lekarstwo i eliksir młodości, mogą stać się szkodliwe.

Aloes to prawdziwy, naturalny skarb dla zdrowia i urody. Wykorzystuje się go w zrównoważonej diecie, w kosmetykach i produktach leczniczych. Jeśli masz pytania lub pragniesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony NajlepszyAloes.pl, na której odkryjesz wszystkie dobroczynne oblicza aloesu.