Jak zapobiegać zmęczeniu oczu?

Suche, czerwone, piekące – jeśli któreś z tych określeń pasują do twoich oczu, to znak, że trzeba się nimi odpowiednio zająć.

Piękne oczy to przecież wizytówka kobiety, więc dla własnego zdrowia i ładnego wyglądu koniecznie o nie zadbaj. Jak? Jeśli dolega ci któreś z opisanych objawów, powinnaś zmienić nieco tryb życia.

Przekrwione oczy

To chyba najczęstsza dolegliwość oczu i powód wizyt u okulisty. Tymczasem zazwyczaj okazuje się, że zaczerwienione oczy spowodowane są zmęczeniem (np. przepracowaniem i niewystarczającą ilością snu), zbyt dużą ilością czasu spędzonego przed komputerem czy telewizorem. Zdarza się, że zaczerwienione oczy są objawem zapalenia spojówek (zwłaszcza jeśli dojdzie do tego ropna wydzielina) lub innej choroby. Jeśli więc dolegliwości są wyjątkowo dokuczliwe i towarzyszą im ból i opuchnięcie powiek czy wydzielina, należy koniecznie udać się do okulisty.

Suche i piekące

Jeśli nasze oczy produkują niewystarczającą ilość , stają się zbyt suche, co prowadzi do podrażnień, zaczerwienienia i uczucia pieczenia. Wówczas oczy narażone są na wnikanie drobnoustrojów i zanieczyszczeń, a więc mogą być podrażnione, zaś zamykanie powiem może być wręcz bolesne. Głównymi przyczynami takiego stanu są suche powietrze, przebywanie w klimatyzowanych lub zadymionych pomieszczeniach oraz długotrwała praca przy komputerze. Czasem nadmierna suchość prowadzi to do zespołu suchego oka, który jest chorobą leczoną do końca życia. Dlatego nie można bagatelizować powyższych objawów.

Jak sobie radzić?

Na początku można spróbować pomóc swoim oczom samodzielnie, bez wizyty u okulisty. Przede wszystkim nie zarywaj nocy i wysypiaj się (przynajmniej 6-8 godzin). Odpoczynek jest najlepszą regeneracją dla oczu.

Spróbuj unikać długotrwałej pracy przy komputerze. W pracy spędzamy większą część czasu właśnie przed monitorem, a po powrocie do domu znowu, dla relaksu, siadamy przed komputerem! To niezwykle męczy oczy. Jeśli jednak musisz długo wpatrywać się w monitor – rób sobie przerwy, co najmniej 10 minut po każdej godzinie pracy. Zadbaj też o to, by za twoim komputerem lub naprzeciwko niego nie było okna, bo promienie słoneczne będą drażnić twój wzrok bezpośrednio lub odbijając się od ekranu.

Fajnym sposobem na odpoczynek dla oczu jest tworzenie miejsc z kwiatami – takie zielone strefy, w które możemy się wpatrywać w przerwie od pracy, bardzo pomagają oczom odpocząć.

Pieczenie lub zaczerwienienie mogą łagodzić okłady z rumianku, herbaty lub świetlika lekarskiego. Często pomocne mogą być specjalistyczne krople do oczu, dostępne w aptece bez recepty. Dzięki specjalnym składnikom przynoszą ulgę suchym, zaczerwienionym, piekącym lub podrażnionym oczom.

Jeśli jednak żaden z powyższych sposobów nie pomaga, należy koniecznie udać się do okulisty.