Jak zaprojektować pokój gościnny?

Pokój gościnny to pomieszczenie, które pełni wiele funkcji w domu. Jest to miejsce, w którym przyjmujemy naszych gości, a także relaksujemy się w gronie rodziny. Zdarza się też, że pełni on funkcję domowego gabinetu. Ponadto w pokoju gościnnym można spędzać czas w samotności, czytając książki czy oglądając filmy.

Każdy projektant wnętrz powie nam, że odpowiednia aranżacja tego pomieszczenia ma duże znaczenie dla atmosfery w domu i może wprowadzić pozytywną energię, sprawiając że nasi goście będą się czuli swobodnie i mile widziani.

Projektowanie pokoju gościnnego – najważniejsze zasady

Na etapie projektowania należy uwzględnić kilka czynników, w tym styl domu, rozmiar pomieszczenia, indywidualne preferencje oraz potencjalne potrzeby gości. Przestrzeń musi być zarówno funkcjonalna, wygodna, jak i estetyczna. W pokoju gościnnym można z powodzeniem wyrazić swoją kreatywność i osobowość poprzez dobór odpowiedniego wyposażenia, kolorów oraz dodatków. W tym zadaniu pomoże nam projektant wnętrz. Od czego należy zacząć?

  • Warto przemyśleć jaki jest styl życia domowników oraz ich indywidualne preferencje związane z wystrojem. Na tej podstawie będzie można określić styl aranżacji. Musi być on oczywiście dopasowany do pozostałych pomieszczeń znajdujących się w domu. Dużą popularnością cieszy się styl skandynawski, nowoczesny, modern classic oraz minimalistyczny.
  • Kolejnym krokiem jest zaprojektowanie przestrzeni, czyli określenie układu mebli w pokoju, tak aby zapewniały one wygodę gościom. W pokoju gościnnym powinno znaleźć się łóżko lub rozkładana kanapa, fotel, stolik kawowy, regał na książki i ewentualnie komoda lub mała szafa.
  • Ważnym etapem jest dopasowanie kolorów i materiałów, które będą pasować do reszty pomieszczeń. Projektant wnętrz pomoże nam stworzyć harmonijną kompozycję kolorystyczną, która nie będzie zbyt jaskrawa, a przez to nieprzyjazna dla gości.

Kolejne etapy związane z projektowaniem pokoju gościnnego

Duże znaczenie ma oświetlenie. Trzeba zatem dopasować lampy i kinkiety, które zapewnią przyjemną atmosferę i warunki sprzyjające np. czytaniu. Na koniec można skupić się na detalach, które tworzą klimat pomieszczenia i świetnie uzupełniają wystrój. Dobrze sprawdzają się zwłaszcza kwiaty, dekoracyjne poduszki, narzuty na meble, obrazy, zegary oraz lustra.