Jak złagodzić bóle menstruacyjne?

Bolesne miesiączki to powszechnie występujące dolegliwości ginekologiczne. Najczęściej ból zlokalizowany jest w okolicy podbrzusza i towarzyszy kobietom co miesiąc podczas krwawienia. Jak złagodzić bóle menstruacyjne? Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty, a kiedy można pomóc sobie samej?

Wiedza na temat źródeł problemów intymnych jest pierwszym krokiem w kierunku cieszenia się zdrowiem oraz dobrym samopoczuciem. Wiele można zdziałać samodzielnie, kierując się doświadczeniem innych kobiet. Jeżeli jesteś zwolenniczką naturalnych metod, skorzystaj z wypróbowanych, domowych sposobów. Po środki uśmierzające ból z apteki można przecież sięgnąć w każdej chwili, jednak nie zawsze jest to konieczne.

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić samodzielnie, by poradzić sobie z dokuczliwymi bólami miesiączkowymi. Najbardziej popularny jest termofor lub niezbyt gorąca kąpiel. Ciepłe okłady przynoszą ulgę w dolegliwościach ze względu na łagodzenie skurczy macicy. Na poprawę samopoczucia może pomóc także ciepła kąpiel, ale warto zachować zdrowy rozsądek i nie korzystać z tego sposobu w przypadku intensywnego krwawienia.

Ciepło działa rozkurczowo oraz łagodzi napięcie. Nie przesadzaj jednak z temperaturą wody w termoforze i w wannie. Może to spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych, a w konsekwencji obfitsze krwawienie. Zachowując ostrożność, możesz skutecznie uśmierzyć ból i przejść przez początek miesiączki w znacznie lepszej formie niż dotychczas.

Zioła, dieta i ćwiczenia

Nie tylko ciepła woda działa rozkurczowo. Lekkostrawna dieta i niezbyt intensywne ćwiczenia fizyczne także pomogą usunąć napięcie, które towarzyszy miesiączce. Czasami pomaga po prostu spacer, relaks w parku lub delikatna sesja jogi na rozciągnięcie partii mięśni w dolnej części pleców i miednicy.

Od niepamiętnych czasów kobiety korzystają z ziołolecznictwa. Zioła są cenione w domowych sposobach na różne przypadłości. Nie w każdym przypadku działają od razu, jak tego oczekujemy. Skuteczność ziół wymaga nieco dłuższego czasu. Np. na infekcje intymne, gdy trzeba działać szybko, zdecydowanie skuteczniejsze są globulki dopochwowe (https://infectvagin.pl/produkt/). Na bolesne miesiączki możesz zastosować wyciąg z szyszek chmielu, korzenia kozłka lub zaparzyć herbatę rumiankową i złagodzić napięcie wywołane okresem.

Kiedy warto zgłosić się do poradni?

Lubimy dzielić się informacjami o tym, jak rozpoznawać niepokojące objawy, a co uznać za zupełnie naturalne. Kobiety mówią sobie, w jaki sposób pomóc oraz co zrobić, by miesiączka nie oznaczała cierpienia i wyłączenia z aktywności na kilka dni. Są jednak sytuacje, kiedy powinnaś zasięgnąć opinii specjalisty. Najczęściej występujące niepokojące symptomy:

  • krwawienie jest bardzo obfite;
  • bóle menstruacyjne trwają dłużej niż 7 dni;
  • ból pojawia się długo przed miesiączką i trwa po okresie;
  • cykl miesiączkowy jest zbyt krótki (pojawia się częściej niż co 21 dni).