Jaki sport wybrać rozpoczynając drogę do świetnej sylwetki?

Sport to zdrowie! Tak mówi stare przysłowie i sporo w tym prawdy. Coraz więcej osób intensywnie ćwiczy – są to zarówno mężczyźni, jak i kobiety w różnym wieku. Sport pozwala na poprawę samopoczucia, zrzucenie zbędnych kilogramów i modelowanie sylwetki, a wymaga od nas jedynie systematyczności i chęci do ćwiczeń. Co ważne, ćwiczyć może każdy, bez względu na wiek, płeć i stan zdrowia – w końcu mamy naprawdę wiele dyscyplin do wyboru.

Jaka aktywność jest dedykowana dla kobiet?

Od pewnego czasu zmieniają się trendy i kondycja fizyczna jest bardzo ważna także dla pań. Na siłowniach czy w klubach fitness można spotkać kobiety w każdym wieku. Są to nie tylko panie, które dopiero dążą do wymarzonej sylwetki, ale również bardzo wysportowane i świadome swojego ciała kobiety. Z całą pewnością nigdy nie jest za późno, by zacząć ćwiczyć! Popularnością cieszą się różnorodne zajęcia fitness, na których można modelować poszczególne partie ciała lub brać udział w zajęciach ogólnorozwojowych. Są to zarówno zajęcia na salach fitness, jak i na basenie, gdzie ćwiczy się znacznie łatwiej i bez nadmiernych obciążeń dla stawów. Panie równie często odwiedzają także siłownię, gdzie można łatwo zrzucić zbędne kilogramy. Oczywiście nie są to jedyne formy aktywności dla kobiet. Warto także sięgnąć po rower i wybrać się na przejażdżkę całą rodziną. Panie lubią również jazdę na rolkach, spacerowanie czy wyprawy nordic walking. Ćwiczyć może każdy, bez względu na wiek i stan zdrowia, liczą się jedynie chęci i odpowiedni dobór aktywności fizycznej.

Jaki sport nie jest wskazany dla kobiet?

Mimo, że aktywność fizyczna ma wiele zalet, nie każdy sport jest dedykowany dla kobiet. Panie powinny unikać sportów bardzo obciążających organizm i mocno kontuzyjnych. Należą do nich dziedziny kontaktowe, jak choćby boks czy sporty siłowe, np. podnoszenie ciężarów. Oczywiście w tych dyscyplinach również pojawiają się panie i odnoszą sukcesy, jednak obciążenie dla kobiecego organizmu jest zbyt duże, by czerpać z tego typu aktywności same korzyści. Szczególnie dotyczy to kobiet młodych, w wieku rozrodczym, ponieważ ryzyko ewentualnej kontuzji jest naprawdę spore. Zresztą, jest tyle łagodniejszych dziedzin sportowych, że kobiety naprawdę mają w czym wybierać – w szczególności, jeśli sport ma na celu pomóc w poprawie sylwetki i kondycji, a nie jest sposobem na życie.

W jaki sposób kobiety powinny ćwiczyć?

Jeśli rozpoczynamy przygodę ze sportem, warto poznać sposób wykonywania ćwiczeń od strony technicznej – jest to klucz do sukcesu. Najlepsze efekty przynoszą ćwiczenia powtarzane 3 razy w tygodniu. Jest wtedy czas zarówno na ćwiczenie mięśni, jak i na ich regenerację. Oczywiście dobór ćwiczeń fizycznych powinien być adekwatny do stanu zdrowia i ogólnej kondycji – chodzi bowiem o to, by czerpać radość z ćwiczeń, a nie katować się mimo bólu. Dobrym pomysłem jest porada ze strony trenera indywidualnego w celu doboru odpowiednich ćwiczeń – warto od tego rozpocząć swoją przygodę na siłowni lub w klubie fitness.

Tekst powstał przy współpracy z:
Autorem tekstu jest Oui.pl portal inspirujący do zdrowego stylu życia