Jaki stolik kawowy wybrać do salonu?


Zdjęcie autorstwa cottonbro z Pexels

Możemy żyć w pośpiechu, nie mieć czasu na odpoczynek, ale i tak przychodzi taki moment, gdy chcemy wypić kawę w spokoju, gdy zapraszamy znajomych i długo rozmawiamy, gdy relaksujemy z herbatą przy dobrej książce. Nawet w oszczędnych aranżacjach zawsze jest miejsce na stolik kawowy. To niezwykle ważny mebel, który w pewien sposób staje się elementem, wokół którego toczy się życie. Wszak uzupełnia komplet wypoczynkowy i jest pewnym elementem strefy multimediów. Nie jest więc wszystko jedno, w co zainwestujesz.

Must have w każdym salonie

Sam stolik kawowy zajmuje niewiele miejsca. Jest również niezbędnym meblem w każdym domu. I oczywiście wyróżnia się niezwykłą stylistyką. Poza walorami estetycznymi oczywiście ciężko odmówić mu również funkcjonalności. W niektórych wariantach modułowość tego typu mebla pozwala uzyskać naprawdę dużą przestrzeń blatu, jeśli jest taka konieczność. Na co dzień zgrabny stolik kawowy staje się detalem, który w rewelacyjny sposób podkreśla styl wnętrza, a także musi pasować do innych mebli w salonie.

Choć stolik kawowy oczywiście będzie przykuwał spojrzenia, warto pamiętać, że musi on jednak spełniać pewne funkcje. Jego wielkość powinna być więc dopasowana do potrzeb rodziny, a także do gabarytów kompletu wypoczynkowego, który tworzy najczęściej kanapa, narożnik, sofy lub fotele. W tym wypadku zarówno za duży, jak i za mały stolik kawowy będzie wyglądać nieatrakcyjnie. Styliści doradzają więc, by tego typu mebel miał wysokość od 40 do 55 cm. Najpopularniejsze wymiary to 110 cm długości i 60 cm szerokości, ale także w tej materii, jak i w samych kształtach projektanci stale nas zaskakują.

Wyjątkowy mebel

Warto pamiętać o tym, że stolik kawowy musi być dopasowany przede wszystkim do wysokości siedziska. Sam mebel może być prostokątny, kwadratowy, okrągły lub posiadać blat o różnych, geometrycznych kształtach, a także sięgać po różnego rodzaju materiały wykończeniowe. Dzięki temu świetnie się prezentuje zarówno w skandynawskich czy industrialnych wnętrzach, jak i w tych tradycyjnych czy utrzymanych w eklektycznych klimatach vintage. Przy zakupie warto również wziąć pod uwagę to, jak spędzamy czas. Przy dużej rodzinie oraz wtedy, gdy często przyjmujemy gości i strefa relaksu jest najważniejszym miejscem w domu, zainwestujmy w większy mebel lub też taki, który da się rozłożyć. Natomiast, gdy masz mały salon, to lepiej będzie się prezentować dyskretny stolik kawowy. Poza tym zwróć uwagę na wagę mebla – czasami przyjdzie go również przestawiać, dodatki takie jak półki czy szuflady oraz wykończenie.