Jakie krzewy owocowe warto wybrać do ogrodu?

Początkujący powinni postawić na niezbyt wymagające krzewy. W związku z tym warto wybrać malinę, jeżynę, czarny bez, dereń jadalny czy czarną porzeczkę. Mimo tego, że będą potrzebowały od nas wiele uwagi, to należy poznać tajniki ich uprawy. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak wygląda uprawa krzewów owocowych?

Nie możemy zapomnieć, że krzewy owocowe są znacznie bardziej wymagające niż na przykład rośliny ozdobne. Dlaczego? Część gatunków charakteryzuje trudna uprawa, ze względu na konieczność zapewnienia im odpowiednich stanowisk czy gleb wysokiej jakości. Przez to wiele osób może porzucić myśl zajmowania się takimi krzewami. W związku z tym warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat, nieco łatwiejszych w uprawie, krzewów owocowych. Poniżej przedstawione gatunki, poza jeżyną, bez większego problemu poradzą sobie z morzem. Co więcej, nie będziemy potrzebowali dużych nakładów pracy, aby się nimi zająć. Warto jednak wspomnieć, że im żyźniejsza oraz przewiewna będzie gleba, tym rośliny będą lepiej owocować. Jednak nawet w przypadku podłoża gorszego typu, będziemy je w stanie hodować.

Malina

Wbrew pozorom malina jest stosunkowo prosta w uprawie oraz nie wymaga zbytnio skomplikowanej pielęgnacji. W przypadku, gdy jesteśmy początkującymi, warto postawić na odmiany jesienne. Potrzebują one znacznie mniej uwagi oraz zabiegów pielęgnacyjnych niż malin letnie. Owoce są deserowe, każdy, kto je próbował, doskonale wie, że doskonale smakuję zerwane prosto z krzaka. Dokładnie tak samo sprawa wygląda z nalewkami, konfiturami czy sokami, również są bardzo smaczne. Do polecanych odmian możemy zaliczyć:

 • Polkę,
 • Polanę,
 • Poranną rosę.

Jeżyna

Na rynku bez większego problemu jesteśmy w stanie dostać wiele rodzajów bezkolcowych jeżyn. Są one znacznie przyjaźniejsze w czasie zbiorów. Wiele osób uprawia jeżyny ze względu na ich specyficzny, kwaskowaty, dobry smak. To przepyszne deserowe owoce, które są świetnym dodatkiem do deserów oraz ciast. Wykorzystuje się je również do przyrządzania win, galaretek, soków oraz konfitur. Polecanymi odmianami są:

 • Black Satin,
 • Thornfree,
 • Orkan

Czarna porzeczka

Roślina ta należy do bardzo prostych w uprawie oraz nie wymaga od nas zbyt wielu pielęgnacyjnych zabiegów. Pośród wszystkich rodzajów porzeczek, do których zaliczamy białe, czerwone oraz czarne, to właśnie te ostatnie są najpopularniejsze. Owoce tak samo, jak poprzednie należą do deserowych, jednak nie każdy przepada za ich specyficznym smakiem. Warto wspomnieć, że zapewniają one spory zastrzyk witaminy C. Możemy z nich przyrządzać konfitury, wina czy soki. Polecane odmiany to:

 • Titania,
 • Tisel,
 • Bona.

Bez czarny

Przez wielu niedoceniany, bardzo ciekawy krzew owocowy. Charakteryzują ją nieduże wymagania. Świetnie również sprawdza się, jako nieformowany żywopłot. Jej wadą jest fakt, że przed spożyciem, owoce muszą zostać przetworzone. Jest to pionierska roślina, której owoce cechują się właściwościami leczniczymi, wykorzystuje się je do nalewek. Kwiaty możemy wykorzystać, jako składnik syropu czy farszu do naleśników.  Do polecanych odmian zaliczamy marginatę i aureę.

Dereń jadalny

Z rok na rok staje się popularniejszy w Polsce. Zarówno jako roślina ozdobna, jak i owocowa. Nie sprawia żadnych problemów w uprawie oraz atrakcyjnie wygląda, za sprawą swoich efektownych białych kwiatów. Z jego owoców przyrządzać się popularną nalewką o nazwie dereniówka oraz smaczne konfitury. Bez większego trudu możemy z niego tworzyć nieformowane żywopłoty. Polecanymi odmianami są:

 • Dublany,
 • Juliusz,
 • Korałłowyj Marka,
 • Elegantnyj
Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu