Jakie są najważniejsze cechy idealnej poduszki do spania?


Photo by Andrea Piacquadio from Pexels

Czy istnieje poduszka idealna? Taka, której szerokość i wysokość całkowicie odpowiada użytkownikowi? Wtedy sen przynosi ukojenie, a nie ból szyi i kręgosłupa. Poduszka ortopedyczna do spania to jeden z najlepszych wyborów odpowiadający potrzebom człowieka. Powoduje, że sen daje odpoczynek. Oczywiście ważna jest też pozycja ciała. W zależności od tego, w jakiej pozycji się zasypia, taki kształt powinna mieć wybrana poduszka ortopedyczna do spania.

Pozycja ciała podczas snu – jaka najlepsza?

Przez lekarzy najbardziej rekomendowaną pozycją jest ta na boku lub plecach. Takie przyzwyczajenie to bardzo duży krok do zdrowia fizycznego i optymalnego odpoczynku. Gdy śpimy, nasz oddech zwalnia, mięśnie się rozkurczają, przez co nasze ciało wywiera nacisk na układ kostny i nerwowy. Dlatego tak ważna jest odpowiednia poduszka ortopedyczna do spania oraz dobre ułożenie ciała.

Jeśli nie możemy się przyzwyczaić do snu na plecach lub boku, to poleca się wybrać poduszkę o dopasowanym kształcie. W przypadku snu na brzuchu idealna poduszka ma kształt motylka. Nie jest rekomendowana, jednak daje dużo więcej odpoczynku niż zwykła, klasyczna poduszka nieortopedyczna. Przy pozycji bocznej lub na plecach głowa i szyja mają szansę być dobrze ułożone. Kręgi wówczas są równe, uformowane w naturalny kształt. Nie jest wywierany nacisk na żaden odcinek kręgosłupa.

Jak wybrać wysokość poduszki ortopedycznej do spania?

Jest to jedno z najważniejszych kryteriów, którym należy się kierować podczas wyboru idealnej poduszki ortopedycznej do spania. W tym przypadku wszystko uzależnione jest od wysokości ramion użytkownika. Zakłada się, że standardowa poduszka ortopedyczna do spania nie może być niższa niż 11 cm, a wyższa niż 16 cm. Dla człowieka o standardowej budowie ciała najlepsza jest wysokość 13 cm. Jeśli jednak jest się osobą bardzo wysoką lub niską to proponuje się odpowiednio wyższą, lub niższą poduszkę ortopedyczną. Kluczową rolę w odpowiednim śnie odgrywa dobrze ułożona linia kręgosłupa.

Kręgi muszą być równo ułożone na całej długości, a poduszka musi podpierać nie tylko głowę, ale też szyję. Jeśli poduszka jest za mała, a szyja wystaje poza nią, to oznacza, że kręgi są nadmiernie nadwyrężane. Tak samo wygląda sytuacja, gdy poduszka jest za wysoka lub niska. Wtedy ciało może być wygięte w łuk lub być ułożone w nienaturalnej pozycji „na płasko”. Idealna poduszka ortopedyczna do spania to taka, na której komfortowo opiera się głowa oraz szyja, a powierzchnia łóżka jest nieodczuwalna.