Kalendarz imprez sportowych wypełniony po brzegi

Siatkówka i piłka nożna w wydaniu plażowym. Zmagania lekkoatletyczne, triathlonowe, a także charytatywny bieg sztafetowy. To tylko część wydarzeń, które w okresie wiosenno-letnim odbywać się będą na obiektach Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W ostatnią niedzielę w Mityngu Gwiazd na Rynku Kościuszki rywalizowali światowej sławy lekkoatleci. Sporo będzie się działo również w kolejnych tygodniach. Głównymi arenami sportowych widowisk będą Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy” oraz Stadion Lekkoatletyczny w Zwierzyńcu.

Po rocznej przerwie, ze względu na organizację turnieju w ramach Beach Pro Tour, na piasek Dojlid powraca Plaża Open – cykl turniejów siatkówki plażowej kobiet i mężczyzn rozgrywanych w ramach Grand Prix Polski. Uczestnicy imprezy walczą o punkty do rankingu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Turnieje odbędą się w czterech lokalizacjach, a najlepsze polskie siatkarskie pary zobaczymy w Białymstoku w dniach 7-9 lipca.

Plaża Open to oczywiście nie jedyny akcent siatkarski na Dojlidach. Boiska nad zalewem, w czerwcu i lipcu, należą także do zawodniczek i zawodników rywalizujących w Letniej Grand Prix oraz BLS w siatkówce plażowej. W dniach 17-18 czerwca zaplanowany jest ponadto VIII Ogólnopolski Nocny Turniej Siatkówki Plażowej.

Tradycją sportowego sezonu na plaży miejskiej są już od wielu lat Mistrzostwa Województwa Podlaskiego w piłce nożnej plażowej. 24 czerwca, w zawodach organizowanych przy współpracy z Podlaskim Związkiem Piłki Nożnej, o medale powalczą kobiety i juniorzy.

20 sierpnia Dojlidy i ulice wokół Ośrodka po raz kolejny staną się areną zmagań cyklu Elemental Tri Series. To triathlonowa impreza dla amatorów i wyczynowców, na których czekają niemałe wyzwania związane z pływaniem, jazdą na rowerze i bieganiem. W ramach wydarzenia odbędą się mistrzostwa Polski w triathlonie, paratriathlonie oraz aquabike, Puchar Polski oraz Turniej Nadziei Olimpijskich, w którym wystartuje młodzież z krajów tzw. grupy wyszehradzkiej. W programie są także zawody biegowe i pływackie dla dzieci. Zapisy odbywają się przez stronę: https://triathlonseries.pl/zapisz-sie/.

Lipiec  rozpoczniemy od mocnego akcentu dla najmłodszych. Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z Fundacją Białystok Biega organizują wyjątkowe wydarzenie dla dzieci, które może dobrze nastroić na czas wakacji. W sobotę, 1 lipca, w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy” odbędzie się Hero Run Kids (zapisy na stronie: www.slotmarket.pl). To bieg z przeszkodami, a wśród nich specjalnie usypane górki, małe ścianki, przeszkody do przeskoczenia, do pokonania dołem, bieg przez wodę. W poprzednim roku w tej imprezie wzięło udział blisko 1300 dzieci.

W weekend 3-4 czerwca bieżnię Stadionu Lekkoatletycznego i teren Zwierzyńca opanują biegacze w różnym wieku, biorący udział w Plum Ekiden (zapisy na stronie: www.slotmarket.pl). To już dziewiąta edycja wydarzenia, w trakcie którego sport łączy się z działalnością charytatywną. 30% opłat startowych przeznaczanych jest na rzecz Fundacji „Pomóż Im” – Hospicjum dla Dzieci. Pierwszego dnia wystartują sztafety dziecięce, zaś drugiego do biegania włączą się dorośli, którzy mają do wyboru dwa formaty startu:

  • sztafeta maratońska: 6-osobowe drużyny rywalizują na dystansie maratońskim (42 km i 195 m);  poszczególni zawodnicy pokonują odpowiednio: 7 km + 10 km + 10 km + 5 km + 5 km + 5 km;
  • sztafeta 4×5, w której 4-osobowe teamy mają do pokonania łącznie 20 km (każdy z zawodników biegnie 5 km).

Biegacze na stadionie pojawią się także 18 czerwca na Teście Coopera. To próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. Obecnie jest to szeroko stosowany test do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców. Jego celem jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej. Kondycję fizyczną, w zależności od wieku i płci określa się na podstawie pokonanego dystansu.

Na arenie w Zwierzyńcu w czerwcu odbędą się również dwie duże imprezy lekkoatletyczne. Pierwszą z nich będą, zaplanowane na 6 czerwca, eliminacje wojewódzkie zawodów projektu Lekkoatletyczne Nadzieje Olimpijskie. Jest to ogólnopolska impreza sportowa dla dzieci w wieku 10-11 lat, które na co dzień nie biorą udziały rywalizacji sportowej. W trakcie rywalizacji  w każdym z województw, tworzone będą reprezentacje, które wystąpią w Toruniu  w zawodach finałowych.

Fani „królowej sportu” nie mogą też przegapić Ogólnopolskiego Mityngu Lekkoatletycznego MKS Juvenia Białystok, który odbędzie się 11 czerwca. W programie znalazły się konkurencje biegowe na rożnych dystansach.

(źródło: materiały prasowe BOSiR)