Kąpiel niemowlaka. Mini poradnik

Dbałość o higienę niemowlaka jest bardzo ważna. Pierwsze kąpiele dziecka z reguły wywołują u świeżo upieczonych rodziców wiele emocji. Wynikają one z braku doświadczenia, który pociąga za sobą obawy, aby nie wyrządzić maleństwu żadnej, nawet najmniejszej krzywdy. Zacznijmy więc od spokoju i opanowania oraz koniecznych produktów do higieny i pielęgnacji dziecka. Jakie artykuły mamy na myśli?

Wanienka do kąpieli niemowlaka

Kąpiel niemowlaka nie obejdzie się bez wanienki dla dziecka. To obowiązkowy produkt z kategorii „higienicznych”, w który muszą zainwestować młodzi rodzice. W niemal każdym jednym sklepie dziecięcym – czy to online, czy stacjonarnym – wybór wanienek jest ogromny. Wanienki małe, duże, klasyczne, nowoczesne – w gąszczu tych propozycji nietrudno się pogubić. Na „start” rozsądnym wyborem będzie mała wanienka o długości około 80 cm. Kupując wanienkę dla niemowlaka o podanej długości, warto zainwestować jeszcze w specjalny stojak do wanienki, zwany także stelażem bądź podstawą do wanienek. Przy wykorzystaniu tego rodzaju produktu, ograniczamy schylanie się – odciążamy plecy, dzięki czemu komfort i bezpieczeństwo kąpieli dziecka zdecydowane wzrasta.

Okrycie kąpielowe dla niemowląt

Okrycie kąpielowe to produkt, który Ty, jak i Twój maluszek pokochacie już od pierwszej kąpieli. Wykonane z miękkiej i wyjątkowo chłonnej tkaniny (bawełny, frotty bambusowej), chroni malucha przed chłodem, zapewniając mu optymalny komfort cieplny. Cechą charakterystyczną okryć kąpielowych dla niemowląt jest kapturek, który chroni główkę dziecka przed wychłodzeniem. Co z rozmiarem okrycia kąpielowego dla niemowlaka? Dobrym wyborem będzie produkt o wymiarach 100 x 100 cm – ten nie będzie ograniczał ruchów dziecka, oraz oczywiście dłużej posłuży maluszkowi.

Kosmetyki do kąpieli dla niemowląt

Do higieny i pielęgnacji skóry dziecka potrzebne są produkty kosmetyczne stworzone z myślą o ich wyjątkowych potrzebach. Skóra niemowląt jest bowiem wysoce wrażliwa! Wszelkie mydła i płyny do kąpieli przeznaczone dla dorosłych zdecydowanie nie nadają się do kąpieli maluszka. Dlaczego? Dlatego, że zawarte w nich substancje mogłyby skutkować podrażnieniem delikatnej skóry niemowlaka.

Przymierzając się do kąpieli swojej pociechy, należy wyposażyć się w kosmetyki dla dzieci i niemowląt łagodne i z dobrym składem, najlepiej opartym na składnikach naturalnych. Płyny, szampony, żele, czy oliwki do kąpieli dzieci nie powinny zawierać jakichkolwiek substancji drażniących, zbędnych konserwantów itp. – a posiadać pH neutralne dla skóry i co najważniejsze – być przebadane dermatologicznie.