Kiedy stosować krem na odparzenia?

Wychowywanie małych dzieci oraz dbanie o ich stan zdrowia zdecydowanie nie należą do najłatwiejszych wyzwań. Aby osiągnąć ten cel, niezbędna jest staranna pielęgnacja. Jest to zadanie trudne, ale wykonalne. W prawidłowej opiece nad małymi dziećmi oraz niemowlętami konieczne jest stosowanie takich rozwiązań jak na przykład krem na odparzenia. Dlaczego jest to niezbędne? Przeczytaj poniższy tekst, by poznać odpowiedź na to pytanie.

Krem na odparzenia dla dzieci – kiedy jest niezbędny?

Odparzenia są problemem powszechnie występującym przede wszystkim w przypadku niemowląt oraz małych dzieci, które noszą jeszcze pieluchy, ale także u dorosłych osób (np. w okresie letnim, kiedy to panują szczególnie wysokie temperatury).

Odparzenia sprawiają, że maluch odczuwa dyskomfort podczas codziennych czynności. Typowe symptomy odparzeń to przede wszystkim:

 • silne zaczerwienienie podrażnionych okolic (jest to bardzo nieestetyczny widok),
 • lekki, piekący ból,
 • drobne rany, pęcherzyki,
 • opuchlizna,
 • uczucie swędzenia.

Jak już wspomniano, odparzenia to problem dotykający przede wszystkim małe dzieci. Nie ma w tym nic dziwnego – taki stan rzeczy wynika stąd, iż skóra dziecka jest w okresie wczesnego dzieciństwa szczególnie delikatna, co czyni ją szczególnie wrażliwą na wszelkiego rodzaju uszkodzenia spowodowane przez czynniki zewnętrzne.

Czynnikami, które w największym stopniu sprzyjają powstawaniu odparzeń, są między innymi:

 • częste wystawianie poszczególnych partii ciała na oddziaływanie wilgoci,
 • ograniczony dostęp świeżego powietrza,
 • tarcie.

Wszystkie te okoliczności występują podczas noszenia przez dzieci pieluch. Z kolei u dorosłych odparzenia – choć zdarza się to znacznie rzadziej – występują głównie w miejscach intymnych, pod pachami oraz na stopach.

Zasadniczo, odparzenia nie są szczególnie szkodliwe dla zdrowia dziecka. Z drugiej strony jednak należy mieć na uwadze, że jeśli nie podejmiesz odpowiednich działań (zaliczają się do nich przede wszystkim kremy na odparzenia dla niemowląt), to utrzymujące się przez dłuższy czas odparzenia mogą doprowadzić do poważniejszych powikłań takich jak na przykład zakażenia bakteryjne lub choroby grzybicze. To właśnie dlatego lepiej zapobiegać z odpowiednim wyprzedzeniem, stosując dobrej jakości krem na odparzenia, by uniknąć groźniejszych chorób w przyszłości.

Jak wybrać skuteczny krem na odparzenia u niemowląt i dzieci?

Wbrew pozorom, znalezienie odpowiedniego kremu łagodzącego skutki odparzeń u dzieci nie jest niczym prostym. Zdecydowanie powinieneś uniknąć w takiej sytuacji najtańszych rozwiązań – wszak chodzi tu o zdrowie Twojej pociechy!

Warto zatem, by podczas poszukiwań kremu na odparzenia wybierać rozwiązania oferowane przez uznanych, renomowanych producentów. Dobrym sposobem jest także kierowanie się opiniami młodych rodziców, które zostały umieszczone na przykład na forach tematycznych dotyczących wychowywania dzieci. Takie działanie nie zapewni nam wprawdzie stuprocentowej gwarancji sukcesu, ale znacznie zwiększa szanse na to, że dokonamy trafnego wyboru, który nie zaszkodzi maluchowi.

Do produktów, które w ostatnich latach cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku, należy między innymi Sudocrem Expert krem barierowy. Krem ten, dzięki dużej zawartości takich substancji jak na przykład tlenek cynku, cechuje się kompleksowym działaniem:

 • przeciwzapalnym,
 • przeciwbakteryjnym,
 • łagodzącym.

Dzięki temu krem Sudocrem nie podrażnia skóry, działając kojąco na miejsca dotknięte odparzeniami.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że Sudocrem może być z powodzeniem stosowany już wśród najmłodszych dzieci (nawet w pierwszych dniach życia noworodka). Dzięki zastosowaniu preparatu nawilżającego Sudocrem możliwe jest zwalczenie objawów typowych dla tzw. pieluszkowego odparzenia skóry, otarć i zapaleń skórnych u niemowląt.

Sudocrem może być aplikowany zarówno w trakcie trwania choroby (w celu zniwelowania jej negatywnych objawów), jak i w ramach działań o profilaktycznym charakterze.