Klimatyzacja w mieszkaniu – jakich błędów nie popełniać?

Wybór klimatyzatora do domu lub mieszkania to tylko z pozoru łatwa decyzja. Odpowiednia moc urządzenia, klasa energetyczna, głośność i miejsce montażu to wybrane aspekty, które należy wziąć pod uwagę. Warto również wiedzieć jakie są najczęstsze błędy popełniane przez użytkowników tego typu sprzętów.

Klimatyzacja do mieszkania – najczęściej popełniane błędy

Ustawianie zbyt niskiej temperatury to jeden z najpopularniejszych błędów popełnianych nie tylko przez początkujących użytkowników klimatyzatorów. Chłodne powietrze w pomieszczeniu może być przyczyną chorób i złego samopoczucia. Ponadto znacznie zwiększa się zużycie energii. Zalecana temperatura do utrzymania w mieszkaniu waha się w przedziale od 20 do 23 stopni Celsjusza.

Kolejnym błędem jest brak regularnej konserwacji urządzenia. W trakcie okresowych przeglądów technicy przeważnie czyszczą lub wymieniają filtry, regulują układ chłodniczy, szukają nieszczelności i weryfikują ogólny stan urządzeń. Brak serwisu może prowadzić do zwiększenia kosztów energii elektrycznej, a także do awarii sprzętu. Ponadto jeśli klimatyzacja do mieszkania nie jest serwisowana, może być przyczyną zanieczyszczonego powietrza.

Pozostałe błędy w użytkowaniu klimatyzacji

Wielu użytkowników nieprawidłowo ustawia kierunek wylotu powietrza z urządzenia. Złe ustawienie prowadzi do przeciągów i podwyższa koszty energii elektrycznej. Wylot trzeba ustawić w taki sposób, aby powietrze przepływało równomiernie po całym pomieszczeniu. Montaż klimatyzatora w nieprawidłowym miejscu to kolejny często popełniany błąd. Warto pamiętać, że to urządzenie pełni przede wszystkim funkcje praktyczne, a nie dekoracyjne. Z tego powodu musi być zamontowane w miejscu, w którym powietrze będzie rozchodzić się po maksymalnej możliwej liczbie pomieszczeń.

Częstym błędem jest nadmierne korzystanie z klimatyzacji, które prowadzi do zwiększenia kosztów energii elektrycznej i wysuszenia powietrza w pomieszczeniu. Suche powietrze może zaś negatywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie.