Kolagen – 5 korzyści z przyjmowania suplementu


Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Kolagen to około 30% wszystkich białek występujących w organizmie. Jego obecność jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ścięgien, więzadeł, skóry i mięśni. Warto suplementować kolagen z wielu powodów – sprawdź najważniejsze z nich.

Większość osób wie, że kolagen pozytywnie wpływa na nasz organizm – słyszymy, że dobrze działa na kości i cerę. Ale dlaczego tak naprawdę warto przyjmować kolagen w kapsułkach jako suplement diety?

Oto 5 najważniejszych korzyści z suplementowania tego ważnego dla naszego ciała białka.

Wzmacnianie kości…

…a właściwie zmniejszenie ich demineralizacji. Nasze kości w większości zbudowane są właśnie z kolagenu, jednak z wiekiem poziom produkowanego przez organizm kolagenu spada, a nasze kości narażone są wtedy na rozpad. Suplementowanie kolagenu w dojrzałym wieku wzmacnia kości, bo pomaga zapobiegać ich rozpadowi.

Świetny wpływ na stawy

Kolagen wpływa na integralność chrząstki, która jest odpowiedzialna za ochronę  stawów. W tym przypadku znów znaczenie ma wiek. Im starszy człowiek, tym mniej kolagenu. Im mniej kolagenu, tym większe prawdopodobieństwo rozwoju chorób zwyrodnieniowych stawów. Badania wykazały, że osoby przyjmujące kolagen w kapsułkach jako suplement diety odczuwają znaczną poprawę w przypadku chorób stawów.

Zwiększenie masy mięśniowej

Mięśnie aż do 10% składają się z kolagenu. Silne mięśnie i ich sprawne funkcjonowanie to właśnie zasługa tego białka. Może ono pomóc przy chorobie, jaką jest sarkopenia – utrata masy mięśniowej. Udowodniono też, że suplementowanie kolagenu pozytywnie wpływa na wzrost masy mięśniowej u sportowców, a także redukcję tkanki tłuszczowej.

Wsparcie pracy serca

To jedna z mniej znanych właściwości kolagenu. Według naukowców przyjmowanie preparatów kolagenowych może zmniejszać ryzyko chorób serca. Wszystko przez to, że kolagen zapewnia prawidłową strukturę tętnic, które bez niego stają się słabe i nieprawidłowo transportują krew z serca do reszty ciała.

Dobry stan skóry

Skóra składa się głównie z kolagenu, który wpływa na jej elastyczność i nawilżenie. Zmniejszona ilość wydzielania kolagenu sprawia, że skóra staje się sucha i powstają zmarszczki. W tym kontekście przyjmowanie kolagenu w postaci suplementu diety w kapsłułkach w pewnym wieku wydaje się korzystną opcją.

Gdzie kupić dobrej jakości preparat kolagenowy?

Oczywiście z pomocą przyjdą sklepy internetowe, które często mają korzystniejsze ceny niż stacjonarne apteki. Sklepswanson to miejsce w sieci, w którym można zaopatrzyć się w dobrej jakości suplementy diety, również te kolagenowe. Można w nim znaleźć preparaty o starannie wyselekcjonowanym składzie.

Kto powinien przyjmować kolagen?

Głównie osoby w dojrzałym wieku i starsze powinny pomyśleć o suplementowaniu kolagenu, by wspomóc swoje kości i serce. Jednak również sportowcy, którym zależy na zdrowej masie mięśniowej i wszyscy, którzy chcą zadbać o skórę lub mają problemy zdrowotne związane z brakiem kolagenu w organizmie, mogą spróbować suplementacji kolagenu w kapsułkach. Najlepiej wybrać wysokiej jakości produkt z dobrego sklepu.