Kolorowanki dla dzieci

Kolorowanki dla dzieci są doskonałą formą kreatywnych zajęć i skutecznie wpływają one na rozwój manualny i umysłowy dziecka, niosąc ze sobą wiele satysfakcji. Dzieci poprzez kolorowanie stymulują swoją prawą półkulę mózgu, która jest odpowiedzialna za twórczość, wyobraźnię i emocjonalność. Dziecko już w pierwszym roku życia nabywa umiejętności manualnych, trzymając w rączce kredkę i próbując panować nad ruchami.

Kolorowanki to wiele korzyści dla dzieci

Kolorowanki dla dzieci uczą wytrwałości, cierpliwości, a także skupienia nad wykonywaną pracą, czyli kwestii, które są niezwykle ważne w późniejszym, dorosłym życiu. Dzięki nim dziecko rozwija swoje zdolności manualne i przygotowuje się ono do wykonania innych życiowych czynności, np. pisania. W trakcie kolorowania dziecko musi trzymać się linii, przy okazji ćwicząc swoją precyzję. Są one doskonałą formą łagodzenia stresu i wyciszenia się, jednocześnie rozwijając wyobraźnię i kreatywność dziecka. Jest to zabawa, w której dziecko decyduje o tym, jakie kredki wybrać, by pokolorować dany obrazek, co czyni ją cenną lekcją planowania i zarządzania- z pewnością zaowocuje to w dorosłym życiu. 

Jak zmotywować dziecko do kolorowania? Warto jest na początku wybrać kolorowanki, których tematyka najbardziej odpowiada gustom małych artystów. Nie można oczywiście zapomnieć o zakupie dobrych kredek- powinny być one miękkie, intensywne i wyraziste. Przed kolorowaniem istotne jest zbadanie potrzeb dziecka, które pomoże w wyborze odpowiedniej kolorowanki dla dzieci– należy więc dowiedzieć się, jakie bajki, zwierzątka, auta lubi najbardziej, a także co najchętniej robi. 

Wspólne kolorowanie z dzieckiem to znakomity pomysł

Kolorowanie z dzieckiem wzmocni więź, jaka jest między malcem a rodzicem, szczególnie najmłodsi artyści potrzebują pomocy dorosłego. Rodzic nie musi być artystą czy pedagogiem, by móc udzielić swojemu dziecku kilku lekcji, wystarczy więc wskazać mu odpowiedni kolor i pokazać, w jaki sposób najlepiej wypełnić nim puste obszary. Kolorowanki są doskonałym wprowadzeniem do rysunku, ponieważ ich kontury wskazują na to, z jakich figur składa się dany obiekt, np. słońce to okrąg, domek to kwadrat i prostokąt. Artystyczne dzieła mogą zawisnąć w pokoju dziecięcym, dzięki czemu dodadzą dziecku motywacji, a także zbudują większe poczucie własnej wartości- dziecko będzie bardziej pewne siebie i dumne ze swojej pracy.