Profilaktyka przeciwzmarszczkowa – kiedy warto sięgnąć po preparaty przeciwstarzeniowe?

Kiedy na twarzy pojawiają się pierwsze zmarszczki? Tempo starzenia się skóry stanowi co prawda kwestię indywidualną, sam proces rozpoczyna się jednak już po 20 roku życia. Kiedy więc warto zacząć stosować preparaty o działaniu przeciwstarzeniowym, aby cieszyć się gładką skórą bez zmarszczek przez dłuższy czas?

 

Dlaczego warto wcześnie zacząć walkę ze zmarszczkami?

Profilaktykę przeciwzmarszczkową powinno się rozpocząć w momencie, gdy na skórze nie widać jeszcze żadnych zmarszczek czy innych oznak starzenia, czyli właśnie w okolicach 20–25 roku życia. Pamiętaj też o tym, że sam krem przeciwzmarszczkowy to nie wszystko. Ważne jest również odpowiednie oczyszczanie skóry oraz nawilżanie jej od wewnątrz – picie dużej ilości wody to naturalny sposób na młodą cerę!

Wiele producentów kosmetyków oferuje serie produktów przeznaczonych do przeciwzmarszczkowej pielęgnacji młodej skóry. Przyjrzyj się np. serii Clinique – Zmarszczki, w której znajdziesz szeroką gamę kosmetyków, które świetnie nadają się do rozpoczęcia „walki” o idealnie gładką skórę.

krem-przeciwzmarszczkowy-najlepszy

Jakie substancje powinny zawierać kosmetyki przeciwstarzeniowe dla młodej cery?

Młoda cera rządzi się specyficznymi prawami. Właśnie dlatego kosmetyki do przeciwzmarszczkowej profilaktyki powinny zawierać dopasowane do jej potrzeb składniki aktywne. Jakie?

  • Kwas hialuronowy – substancja ta nawilża naskórek i chroni go przed przesuszaniem, a także wiąże wodę w głębszych warstwach naskórka, wygładzając nawet głębokie zmarszczki.
  • Retinol – poprawia naturalne procesy syntezy elastyny i kolagenu w skórze. Dzięki niemu skóra staje się wyraźnie gładsza i bardziej elastyczna.
  • Witaminy A i E – są to naturalne oksydanty, które poprawiają koloryt skóry i zapobiegają powstawaniu przebarwień.
  • Kolagen – świetnie nawilża skórę i tworzy na niej film, który zapobiega utracie wody z głębszych warstw skóry.
  • Koenzym Q10 – antyoksydant, który wnika w głębokie warstwy skóry, opóźniając procesy fotostarzenia skóry. Doskonale spłyci on również drobne zmarszczki i linie.
  • Peptydy – stymulują fibroblasty odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny. Doskonale rozkurczają też mięśnie, spłycając tym samym zmarszczki mimiczne.

Nie przesadzaj z profilaktyką przeciwzmarszczkową!

Proces starzenia skóry jest całkowicie naturalny i choć niektóre kosmetyki mogą złagodzić lub opóźnić jego objawy, nie można go całkowicie zahamować. Dlatego też nie warto przesadzać z kuracjami przeciwstarzeniowymi – zwłaszcza w przypadku skóry młodej, na której jeszcze nie ma śladów nieestetycznych zmarszczek, linii czy kurzych łapek.

krem-przeciwzmarszczkowy-najlepszy

Mitem jest powszechnie znana opinia, że młoda skóra może się przyzwyczaić do kremów przeciwzmarszczkowych i z czasem przestać reagować na ich działanie. Nie ulega jednak wątpliwości, że niektóre kosmetyki przeciwzmarszczkowe mogą być dla niej za ciężkie. Warto więc dobierać kosmetyki przeznaczone specjalnie do pielęgnacji młodej skóry – tylko one właściwie o nią zadbają.