Kto może znać pikantne szczegóły mojego życia? Okazuje się, że prawie każdy! Jak się uchronić?

Zastanawiasz się, czy Twój telefon jest podsłuchiwany? Warto przyjrzeć się temu zjawisku dokładniej i dowiedzieć się, jak zabezpieczyć swoją prywatność.

Twoje dane mogą być wartościowe dla wielu niepowołanych osób

Informacje o poszczególnych użytkownikach smartfonów mają wbrew pozorom ogromną wartość. Dodatkowo urządzenia mobilne zbierają ogromne ilości danych, co sprawia, że dbanie o prywatność może być bardzo trudne, lecz jednocześnie jest niezwykle ważne. Kto może odpowiadać za szpiegowanie Twojego telefonu lub podsłuchiwanie wykonywanych połączeń? Potencjalnych sprawców jest bardzo wiele – od osób najbliższych aż po grupy hakerskie działające na całym świecie.

 

Korzystając ze smartfona, warto mieć świadomość, jak wiele informacji przesyłamy w każdej sekundzie. Nie dotyczy to tylko rozmów głosowych i tekstowych – zazwyczaj urządzenie na bieżąco gromadzi dane o naszej lokalizacji czy o tym, w jaki sposób korzystamy z aplikacji. Szpiedzy czy cyberprzestępcy mogą być także zainteresowani dostępem do mikrofonu i kamery, a nawet do treści znajdujących się w danym momencie na ekranie. Telefon może zatem przekazywać informacje dotyczące praktycznie każdego aspektu naszego życia. W przypadku osób bliskich najczęstszą motywacją jest obawa o zdradę lub brak zaufania spowodowany innymi problemami. Jeżeli chodzi hakerów, celem są zazwyczaj dane związane z finansami – numery kart czy hasła do banku. Niezależnie od tego, jakie może być źródło zagrożenia, warto zadbać o swoją prywatność; najlepiej zabezpieczyć się jeszcze przed jakimkolwiek atakiem.

Jak sprawdzić, czy telefon jest podsłuchiwany?

Podstawową formą ataku na telefon jest podsłuch połączeń głosowych. W najprostszej postaci takie działanie bazuje na przekierowaniu ich pod inny numer – w tej sytuacji możemy łatwo sprawdzić, czy wszystko funkcjonuje tak, jak powinno. Wystarczy wprowadzić na klawiaturze telefonu (w taki sam sposób, jak podczas wykonywania połączenia) kod *#21# i nacisnąć zieloną słuchawkę. Następnie otrzymamy komunikat, który powie nam, czy połączenia trafiają do kogoś innego. Warto jednak podkreślić, że to bardzo podstawowa metoda ochrony, która działa tylko w przypadku najprostszych ataków. Gdy mamy do czynienia z bardziej skomplikowanym zagrożeniem – na przykład dotyczącym danych z aplikacji czy informacji o lokalizacji – musimy zaopatrzyć się w skuteczniejsze narzędzia.

Jak skutecznie chronić się przed podsłuchiwaniem i szpiegowaniem?

Jeśli masz obawy, że ktoś Cię podsłuchuje lub śledzi, warto zainstalować bezpieczny komunikator UseCrypt Messenger. Dzięki takiej aplikacji możemy skutecznie zweryfikować, czy na naszym urządzeniu znajduje się oprogramowanie szpiegowskie lub inny program, który przekazuje dane w ręce osób trzecich. Jej działanie obejmuje między innymi szyfrowanie wszystkich naszych wiadomości i połączeń głosowych. Dodatkowo możemy ochronić się przed śledzeniem za pośrednictwem mikrofonu, kamery czy nagrywania ekranu. To pełna ochrona nie tylko dla samej komunikacji, lecz także dla całego smartfona i przechowywanych na nim informacji. Warto zaopatrzyć się w tego typu aplikację nawet wtedy, gdy nie jesteśmy ofiarą ataku szpiegowskiego – UseCrypt Messenger sprawdza przy każdym uruchomieniu, czy nasze dane są bezpieczne. Jeśli zastanawiasz się nad pobraniem UseCrypt Messenger, opinie najlepiej wyrobić sobie samemu. Nic nie stracisz, a możesz zyskać bezcenne bezpieczeństwo.