Kup świecę, pomóż Hospicjum i dołącz do tysięcy ludzi na świecie wspominających zmarłe dzieci

Druga niedziela grudnia to Międzynarodowy Dzień Palenia Świec. W tym roku przypada on 11 grudnia. Tego dnia, dokładnie o godzinie 19.00  w oknach tysięcy domów na całym świecie pojawi się zapalona świeca. To symboliczny znak łączenia się w myślach z bliskimi dzieci, które już od nas odeszły. To wyjątkowe święto już po raz kolejny będzie obchodzone w naszym regionie z inicjatywy Fundacji „Pomóż Im”, które prowadzi Domowe Hospicjum dla Dzieci.

W tym roku akcja nie ograniczy się tylko do wspólnej mszy, która będzie okazją do wspomnień byłych podopiecznych Hospicjum. Z inicjatywy władz ośrodka TVP 3 Białystok, przez dwa dni – w sobotę i niedzielę (10 i 11 grudnia) w godzinach od 12 do 18 (w sobotę) oraz od 12 do 16 (w niedzielę), na terenie kilku białostockich galerii handlowych (m.in. w Galeria Alfa, Atrium Biała, Galeria Jurowiecka, Central, Outlet Białystok, Outlet Center) spotkać będzie można wyjątkowych wolontariuszy z puszkami Fundacji.

Kwestować na rzecz podopiecznych Hospicjum będą m.in. dziennikarze i pracownicy TVP3. Dodatkowo na miejscu będzie można kupić specjalną świecę, włączając się również w ten sposób w obchody Międzynarodowego Dnia Palenia Świec. Sprzedaż świec  w cenie minimum 5 zł odbywa się już od kilku dni również w siedzibie Fundacji przy ulicy Ciołkowskiego 88J oraz TVP 3 Białystok na ul. Włókienniczej.

Cały dochód zarówno ze sprzedaży świec jak i ze zbiórki funduszy do puszek zostanie przeznaczony na sfinansowanie i organizację codziennej opieki nad maluchami przebywającymi w Domowym Hospicjum dla Dzieci. Zbliżający się koniec roku, zima, nadchodzące Święta Bożego Narodzenia to trudny czas wymagający dodatkowych środków – związany m.in. z koniecznością zakupu ciepłych ubrań czy opału. To też trudny moment w roku z uwagi na zwiększoną liczbę zachorowań co zarazem wiąże się ze wzmożoną i zwiększoną intensywnością wizyt zespołu medycznego.

W Polsce, święto jest obchodzone zaledwie od kilku lat. Międzynarodowy Dzień Palenia Świec skłania do głębokiej refleksji nad kruchością ludzkiego życia, stanowi symboliczny wyraz niewyobrażalnej wręcz tęsknoty, a przede wszystkim jest bezpośrednią okazją do wspomnień związanych z dziećmi, które w wyniku różnych sytuacji – chorób czy też wypadków – odeszły z tego świata. To wydarzenie, które ma jednak przede wszystkim dawać nadzieję, że dzieci pożegnane i opłakane przez cierpiących rodziców, są już szczęśliwe, nie czują bólu, strachu, cierpienia.

O godzinie 18.00 w kościele pw. Przemienienia Pańskiego przy ul. Klepackiej 11 odbędzie się specjalna Msza Święta w intencji zmarłych dzieci, którą odprawi JE Ks. Biskup Henryk Ciereszko. W uroczystości wezmą udział m.in. bliscy byłych podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci i przedstawiciele Fundacji.