Kupno samochodu bez OC – co musisz wiedzieć?


Zdjęcie autorstwa Dids z Pexels

Polacy chętnie decydują się na zakup pojazdów używanych. Przy dopełnianiu formalności warto wziąć pod uwagę nie tylko stan techniczny auta, ale również inne kwestie. Znaczenie ma ważność ubezpieczenia OC – obowiązkowej polisy, która jest wymagana dla każdego zarejestrowanego samochodu. Sprawdź, jak należy postąpić wówczas, gdy nabywane auta nie ma wykupionego ubezpieczenia.

Przepisy jasno wskazują, że ubezpieczenie OC pojazdu jest wymagane dla każdego zarejestrowanego auta. Dotyczy to także przypadków, kiedy samochód nie jest użytkowany, np. z powodu wystawienia na sprzedaż. Najczęściej jednak zdarza się, że nowy właściciel pojazdu przejmuje polisę wykupioną przez zbywcę. Niekiedy bywa i tak, że sprzedawane auto – chociaż nie powinno – nie ma ważnego ubezpieczenia.

Zakup samochodu bez OC – to możliwe?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć używane auto bez ważnego OC. Zanim jednak wyruszysz w podróż do domu, musisz wykupić ubezpieczenie na swoje dane. Pozwoli ci to uniknąć poważnych konsekwencji – zarówno w przypadku ewentualnej kontroli drogowej, jak i wynikających z funkcjonowania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Zanim kupisz, sprawdź ważność OC

Aby uniknąć przykrych niespodzianek finansowych, przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, poznaj ważność obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jak tego dokonać? Możesz to zrobić aż na dwa sposoby.

  • Strona internetowa: historiapojazdu.gov.pl

Wejdź na rządową stronę internetową, aby poznać informacje dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Podając takie dane jak: numer rejestracyjny, numer VIN, datę pierwszej rejestracji, dowiesz się, czy pojazd ma polisę. Ponadto uzyskasz informacje na temat daty ostatniego badania technicznego oraz zapisanego przebiegu.

  • Baza UFG

Możesz też skorzystać z bazy przygotowanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wystarczy wejść na stronę ufg.pl i wybrać odpowiednią zakładkę. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego i numeru VIN dowiesz się, czy i gdzie pojazd jest ubezpieczony.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w artykule dostępnym pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/kupno-samochodu-bez-oc.

Samochód bez ważnego OC – jak postąpić?

Jeżeli masz pewność, że używane auto nie ma ważnego ubezpieczenia OC, nie musisz odstępować od transakcji – szczególnie, jeśli stan techniczny oraz cena ci odpowiadają. Musisz tylko pamiętać o dopełnieniu formalności, tj. wykupieniu polisy. Ma to największe znaczenie wówczas, gdy zamierzasz wrócić tym samochodem do domu. Przeszkodą wcale nie musi być brak otwartych oddziałów ubezpieczyciela – z pomocą przychodzi serwis porównywarkowy dostępny pod adresem https://rankomat.pl. Znajdziesz tam kalkulator, dzięki któremu szybko wyliczysz składkę proponowaną przez najpopularniejsze towarzystwa ubezpieczeniowe. Jak to działa? Całość sprowadza się do zaledwie kilku kroków:

  • wypełnienia formularza – trzeba podać dane twoje i ubezpieczanego auta
  • zaakceptowania podstawowych zgód.

Potem należy odczekać zaledwie kilkanaście sekund na otrzymanie odpowiedzi. W informacji zwrotnej znajdziesz listę poszczególnych ubezpieczycieli wraz z zaproponowaną wysokością składki. Następnie wystarczy wybrać najtańszą ofertę i dopełnić formalności. Samochód zostanie objęty ochroną ubezpieczeniową jeszcze tego samego dnia, co pozwoli na bezproblemowy powrót do domu.

Jeśli nie chcesz wykupywać ubezpieczenia OC…

Jeżeli samochód nie ma ważnego ubezpieczenia OC, nie kupować polisy od razu. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku nie będzie można podróżować takim autem. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest wówczas zamówienie lawety, która dostarczy pojazd pod wskazany adres. To z kolei może wiązać się ze znacznie wyższym kosztem.

Jazda samochodem bez ważnego OC to spore ryzyko. Narażasz się na poważne konsekwencje w razie kontroli drogowej, a ponadto musisz liczyć się z karą finansową nakładaną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To nawet kilka tysięcy złotych, dlatego nie warto ryzykować.