Kupujemy wrotki dla dzieci – o czym pamiętać?


Zdjęcie autorstwa RODNAE Productions z Pexels

Aktywne spędzanie wolnego czasu to coś, czego potrzebuje każdy malec. Zwłaszcza teraz, gdy pogoda za oknem zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Warto zatem pokazać smykom świat rekreacyjnych możliwości i wspólnie poszukać sportowego hobby, które wciągnie je na dłużej. Jednym z nich mogą być wrotki dla dzieci, które na nowo wracają do łask, ciesząc się dużym zainteresowaniem pociech, jak i ich rodziców. Stanowią bowiem świetny sposób na wprowadzenie malucha w środowisko rolkarzy. A kto wie, może skutecznie zaszczepią pasję do skatingu?

Wrotki dla dzieci, a może rolki?

Czy wrotki i rolki oznaczają to samo? Oczywiście, że nie! Cechą charakterystyczną, odróżniającą oba modele tych butów, jest oczywiście ilość kółek. Wrotki stanowią obuwie na czterech kołach i są wyposażone w element hamujący. W przeciwieństwie do rolek, wyróżniają się stabilnością. Postrzegane są również jako bardziej bezpieczne, przez co stanowią idealną propozycję nie tylko dla dzieci, ale również młodzieży i dorosłych chcących zdobyć pewne doświadczenie w świecie skatingu.

Kupujemy wrotki dla dzieci – na co zwrócić uwagę?

Jednym z kluczowych elementów podczas wyboru wrotek dla dzieci jest rodzaj kółek. Mogą być miękkie lub twarde, o czym informuje skala twardości od 0 do 100 A. Im wyższa wartość, tym twardsze są koła. Generalnie, dla dzieci najlepszym wyborem są wrotki z miękkimi kółkami, które nie dość, że zapewniają lepszą przyczepność i amortyzację to dodatkowo są bezpieczniejsze podczas jazdy. Ich minusem jest jednak szybka ścieralność, stąd też wiele osób kieruje swoją uwagę w stronę twardych kółek, które choć wolniej się zużywają to jednak nie zapewniają tak dobrej amortyzacji na nierównościach jak kółka miękkie.

Podczas wyboru wrotek dla dzieci rzeczą równie ważną jest rodzaj buta. Podobnie jak kółka, może być miękki lub twardy. Pierwszy doskonale sprawdza się podczas zwrotnej jazdy (np. podczas tańca). Jest lekki, wygodny, ale mniej stabilizuje kostkę. Twardy z kolei stanowi optymalny wybór do jazdy rekreacyjnej. Gwarantuje idealne przyleganie kostki i stopy.

W dalszej kolejności nie można pominąć wyboru odpowiedniego rozmiaru. Ma to niebagatelne znaczenie, albowiem model za duży nie będzie w sposób właściwy stabilizować nogę, co może skutkować niekontrolowanym upadkiem i urazem. Z kolei za ciasne nie będą komfortowe w użytkowaniu. Jak dobrać rozmiar wrotek dla dzieci? Można sugerować się rozmiarem, który malec nosi na co dzień lub (zalecany) zmierzyć wielkość dziecięcej nóżki i na podstawie uzyskanego pomiaru, dobrać rozmiar zalecany przez producenta.