Kwas hialuronowy – wszystko co powinieneś wiedzieć

Kwas hialuronowy to jeden z najpopularniejszych składników stosowanych w kosmetykach, który od długiego czasu cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jest to substancja o właściwościach nawilżających, poprawiających jędrność i elastyczność skóry oraz wpływających na jej kontur. Po raz pierwszy kwas hialuronowy został wyizolowany w 1934 roku z ciała szklistego oka bydlęcego przez dwóch amerykańskich naukowców. Początkowo znalazł zastosowanie w weterynarii, okulistyce i medycynie, a popularność w kosmetologii zdobył dopiero w latach 80.

Kwas hialuronowy – co to takiego?

Kwas hialuronowy to liniowy polisacharyd należący do grupy glikozaminoglikanów (GAG). Składa się z podjednostek dwucukrowych – glukuronianu sodowego i N-acetyloglukozoaminy, ułożonych naprzemiennie. Jest obecny w niemal wszystkich tkankach organizmów żywych. U człowieka największe ilości kwasu hialuronowego (56% ogólnej zawartości) znajdują się w skórze. Jest również obecny w gałce ocznej, płynie łzowym, macierzy zewnątrzkomórkowej tkanki łącznej, chrząstce szklistej, płynie stawowym, dyskach międzykręgowych i pępowinie.

Kwas hialuronowy – pozyskiwanie

Początkowo kwas hialuronowy pozyskiwano głównie od zwierząt, takich jak oczy bydlęce czy grzebienie kurze. Obecnie jednak składnik ten jest produkowany metodami biotechnologicznymi z mikroorganizmów poprzez fermentację szczepów bakterii, takich jak Streptococcus i Pasteurella. Jest oczyszczany i suszony, przyjmując postać proszku, który po rozpuszczeniu w wodzie tworzy przezroczysty żel.

Kwas hialuronowy – właściwości

Kwas hialuronowy posiada wiele korzystnych właściwości. Tworzy elastyczną, płynną macierz, która może łączyć się z włóknami kolagenowymi i elastynowymi. Posiada negatywny ładunek i zdolność do wiązania i zatrzymywania wody. Jest w stanie związać od 1000 do 4000 razy więcej wody niż wynosi jego masa, co sprawia, że skóra staje się jędrna i sprężysta. Odpowiednie stężenie kwasu hialuronowego przeciwdziała powstawaniu zmarszczek oraz niekorzystnym zmianom w kształcie i konturze twarzy. Niestety, naturalne zmniejszanie się ilości kwasu hialuronowego w skórze wraz z upływem czasu i ekspozycją na słońce prowadzi do występowania problemów, takich jak suchość skóry, utrata jędrności i pojawianie się zmarszczek. Dlatego tak ważne jest wsparcie skóry poprzez stosowanie kwasu hialuronowego, który nie tylko regeneruje i wzmacnia uszkodzone komórki skóry, ale także przyspiesza proces gojenia się ran. Dodatkowo, kwas hialuronowy posiada właściwości ochronne, które pomagają neutralizować działanie szkodliwych wolnych rodników i utrzymują skórę w zdrowym stanie.

Kwas hialuronowy  w kosmetykach

Kwas hialuronowy oraz jego sól, czyli hialuronian sodu, są składnikami wielu kosmetyków do pielęgnacji twarzy, takich jak nawilżające, ochronne i przeciwstarzeniowe, a także kosmetyków antycellulitowych do pielęgnacji ciała. Najczęściej stosuje się go w kosmetykach w stężeniach do 2%. Cząsteczki kwasu hialuronowego pełnią również funkcję umożliwiającą wprowadzenie innych substancji do skóry. W kosmetykach kwas hialuronowy może także pełnić rolę humektanta, utrzymując wilgotność i chroniąc przed wysychaniem preparatu.

W zależności od wielkości cząsteczek, kwas hialuronowy wykazuje różne właściwości i pełni różne funkcje w konkretnych preparatach kosmetycznych. Wyróżniamy trzy rodzaje kwasu hialuronowego:

 • Niskocząsteczkowy kwas hialuronowy – ma najlepszą zdolność przenikania przez warstwę rogowa naskórka, co skutecznie zwiększa nawilżenie w głębszych warstwach skóry, poprawia elastyczność i sprężystość. Dodatkowo wpływa na proces regeneracji skóry.
 • Średniocząsteczkowy kwas hialuronowy – działa głównie na powierzchni skóry, nawilżając ją i wykazując właściwości przeciwzmarszczkowe.
 • Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy – pozostaje na powierzchni naskórka, tworząc hydrofilm na skórze, który wiąże wodę i zapobiega jej odparowywaniu. Działa poprawiająco na gładkość i elastyczność skóry oraz chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Działanie kosmetyków z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy charakteryzuje się szerokim spektrum działania, a jego największą zaletą jest szybkie pojawienie się efektów. Regularne stosowanie kosmetyków zawierających kwas hialuronowy:

 • zapobiega utracie wody z naskórka.
 • chroni i wzmacnia barierę hydrolipidową skóry.
 • zwiększa poziom nawilżenia skóry.
 • poprawia jędrność i elastyczność skóry.
 • redukuje drobne bruzdy i zmarszczki.
 • redukuje skłonność do podrażnień.
 • wspomaga procesy regeneracji skóry.
 • przyczynia się do poprawy kolorytu i ogólnej kondycji skóry.

Profesjonalne kosmetyki z kwasem hialuronowym znajdziesz w hurtowni kosmetyków profesjonalnych Aruba.