Łąki kwietne cieszyły oczy a teraz reklamują Białystok

Ponad tysiąc publikacji i zasięg odbiorców zbliżający się do 13 milionów – Fundacja Kwietna wyliczyła, jakie korzyści wizerunkowe przyniosły miastu Białystok łąki kwietne. Wartość ekwiwalentu reklamowego wyniosła 1 mln 300 tys. zł, czyli tyle musiałoby zapłacić Miasto za obecność w mediach informacji o białostockich łąkach kwietnych. Tymczasem taka reklama trafiła do odbiorców na świecie bez ponoszenia kosztów.

Stworzenie białostockich łąk kwietnych, które nie tylko reklamują miasto, ale przede wszystkim poprawiają mikroklimat, ograniczają skutki zanieczyszczenia powietrza i wpływają na bioróżnorodność kosztowało 600 tys. zł. Mieszkańcy zyskali piękne przestrzenie i możliwość kontaktu z naturą, a z kwietnych pól korzystały owady, miejskie ptaki i inne małe zwierzęta.

Fundacja Kwietna przeprowadziła analizę korzyści wizerunkowych, jakie przyniosło miastu Białystok założenie łąki kwietnych, na podstawie danych pochodzących od Newspoint (analiza zasięgu mediów tradycyjnych) oraz SentiOne (analiza sentymentu wypowiedzi w mediach społecznościowych).

Według wyliczeń fundacji ekwiwalent reklamowy wyniósł 1,3 mln złotych. Tyle właśnie musiałoby zapłacić miasto, gdyby chciało reklamę wykupić. Taka reklama trafiła jednak do odbiorców na świecie bez ponoszenia kosztów finansowych. Od maja do listopada 2019 r. w prasie, radiu, telewizji i internecie ukazało się ponad tysiąc publikacji, a informacje o białostockich łąkach dotarły do ponad 12,5 mln odbiorców.

Eksperci przeanalizowali również opinie z portali społecznościowych, forów, blogów, serwisów wideo i stron z recenzjami. Pozytywne i neutralne reakcje na temat białostockich łąk wyraziło ponad 96% uczestników wszystkich dyskusji.

– Argumentów na rzecz tworzenia łąk kwietnych jest bardzo dużo. Dzięki ich założeniu powstały atrakcyjne i naturalne miejsca w przestrzeni miejskiej. Te działania miały także wymiar ekologiczny i edukacyjny. Mieszkańcy pokochali nasze łąki i pola słoneczników. Stały się tak popularne, że w świat poszło mnóstwo pozytywnych informacji, a Białystok zyskał miano miasta proekologicznego – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Pierwsze łąki kwietne w pasach drogowych ulic i na działkach gminnych Białegostoku powstały w ubiegłym roku na powierzchni 5,5 ha. Utworzono je z gatunków roślin wieloletnich (bylinowych) z wsiewką gatunków jednorocznych.

Łąki znacząco wpłynęły na estetykę naszego miasta. Przełamały monotonię krajobrazu przestrzeni miejskiej, poprawiły byt owadów i innych organizmów zasiedlających tereny miejskie. Tworzenie łąk kwietnych w pasach drogowych wpłynęło korzystnie na bioróżnorodność. Łąki zwiększają bazę pokarmową dla owadów zapylających (np. trzmieli i pszczół), ograniczają również skutki zanieczyszczenia powietrza, mają wpływ na miejscowe łagodzenie mikroklimatu – w tym pozytywne oddziaływanie na ograniczenie negatywnych skutków tzw. wysp ciepła. Chronią także teren przed nadmiernym parowaniem poprzez gromadzenie i zatrzymywanie wilgoci pochodzącej ze źródeł naturalnych. W przyszłym sezonie letnim łąk kwietnych będzie w Białymstoku więcej, niż w roku ubiegłym.

Więcej informacji o analizie białostockich łąk kwietnych znajduje się na stronie www.lakikwietne.pl.

Eliza Bilewicz-Roszkowska  (UMwB)

za bialystok.pl