Lawendowy Park powstanie na Bacieczkach

Na osiedlu Bacieczki, na działce przy skrzyżowaniu ul. Komisji Edukacji Narodowej i ul. H. Kołłątaja, rozpoczęła się budowa lawendowego parku kieszonkowego. Nowy teren rekreacyjny zajmie powierzchnię ok. 1490 m2. Będzie gotowy do końca roku. Został zaprojektowany tak, aby wszystkie rosnące tam drzewa zostały zachowane.

Zadaniem wykonawcy nowego parku kieszonkowego w Białymstoku jest utworzenie  lawendowego pola i wprowadzenie tam nasadzeń o różnych odcieniach koloru niebieskiego i fioletowego. Ponadto w planach jest utworzenie małego sadu do celów edukacyjnych, a także klombów kwiatowych. W parku zostaną zasadzone różne gatunki bylin i krzewów, które zharmonizują się z rabatą lawendową, stanowiącą główny element nasadzeń.

Nie tylko pięknie pachnące kwiaty lawendy dodadzą uroku temu miejscu, ale również będą przyciągać do parku owady zapylające, co przyczyni się do zwiększenia różnorodności biologicznej w mieście – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Mamy nadzieję, że nowy park przypadnie do gustu białostoczanom i stanie się miejscem chętnie odwiedzanym.

W parku nie zabraknie miejsc do odpoczynku i zabawy. Pojawią się tam ławki, leżaki oraz huśtawki, a także miejsca, gdzie będą mogły bawić się dzieci. W ramach budowy lawendowego parku kieszonkowego nie będą wycinane drzewa, projekt zakłada uszanowanie istniejącego starodrzewu. Zaprojektowano ścieżki o nawierzchni gliniasto-żwirowej, dostępnej dla osób z niepełnosprawnością. Istniejący na tym terenie ciąg komunikacyjny też zostanie zachowany, a nowo powstałe alejki będą w miejscach, które mieszkańcy sami „wydeptali”. Zostanie także zbudowany automatyczny system nawadniania. Pomysłodawczynią parku lawendowego była Joanna Misiuk – radna Rady Miasta Białystok.

Miasto przekazało wykonawcy teren budowy parku tydzień temu. Realizacja inwestycji ma nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy. W związku z tym inwestycja powinna być gotowa do końca roku. Będzie to czwarty park kieszonkowy w Białymstoku wybudowany przez Miasto.
Anna Kowalska

za:bialystok.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.