Letnie imprezy sportowe na Dojlidach

Za nami turniej piłki nożnej. W sierpniu na plaży miejskiej odbędą się jeszcze Mistrzostwa Polski w triathlonie i tu będzie można podziwiać najlepsze w Polsce pary siatkarskie. Ośrodek Sportów Wodnych „Dojlidy”  to nie tylko plaża, ale też arena największych letnich wydarzeń sportowych w Białymstoku.

Plaża miejska Dojlidy, którą zarządza Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji to miejsce aktywnego wypoczynku nie tylko białostoczan. To także teren ciekawych letnich imprez sportowych – zawodów amatorskich, jak i o randze ogólnopolskiej.

W niedzielę 2 sierpnia rozegrany został Wakacyjny Turniej Piłki Nożnej Plażowej. Wystartowało w nim osiem zespołów. Na początku przeprowadzone były rozgrywki grupowe (dwie grupy czterozespołowe), gdzie drużyny rywalizowały „każdy z każdym”. W półfinałach zwyciężyły drużyny FC Bankiet i Futbalo Białystok, w związku z czym zagrały w finale. Chociaż po pierwszej (2:1) i drugiej (3:2) tercji prowadziła drużyna Futbalo, to jednak FC Bankiet okazał się zwycięzcą – 6:3. W meczu o III miejsce LZS Izbiszcze pokonał Zespół Orłyy (10:6). Najlepszym zawodnikiem wybrano Adriana Turowskiego z Futbalo Białystok. Tytuł najlepszego strzelca otrzymał Bartosz Giełażyn z zespołu Orłyy, który strzelił 11 goli. Najlepszym bramkarzem został Kamil Dobreńko z FC Bankiet.

Sportowych emocji na Dojlidach nie zabraknie także w inne wakacyjne weekendy. 16 sierpnia Dojlidy będą areną zawodów triathlonowych Element Tri Series. Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem Rady Ministrów z 24 lipca 2020 zwiększony został limit zawodników na imprezach sportowych.

– Dystans olimpijski w cyklu Elemental Tri Series cieszy się szczególnie dużym zainteresowaniem, dlatego do tej pory wielu chętnych nie znalazło się na listach startowych. Teraz możemy przyjąć po 100 triathlonistów więcej. Jesteśmy zadowoleni tym bardziej, że w stolicy Podlasia odbędą się Mistrzostwa Polski Age-Group na tym dystansie i więcej chętnych będzie miało możliwość walki o medale. Warto się jednak spieszyć z zapisami, ponieważ jesteśmy przekonani, że również te limity zostaną szybko osiągnięte – mówi Filip Szołowski, organizator cyklu Elemental Tri Series z firmy Labosport Polska.

Na ten moment w zawodach Element Tri Series może wystartować 250 zawodników na dystansie olimpijskim. Zapisy prowadzone są przez oficjalną stronę cyklu: www.triathlonseries.pl.

W Białymstoku odbędą się po raz drugi Mistrzostwa Polski na dystansie olimpijskim z draftingiem dla zawodników Elity oraz U23 (1,5 km – 40 km – 10 km), a także Mistrzostwa Polski w Paratriathlonie i Integracyjne Mistrzostwa Polski Sztafet w Paratriathlonie na dystansie sprinterskim bez draftingu (0,75 km – 20 km – 5 km). W ramach dystansów: supersprinterskiego i sprinterskiego odbędzie się wyłącznie rywalizacja zawodników w wieku 14-19 lat startujących w Turnieju Nadziei Olimpijskich.

W miniony weekend zainagurowany został w Kołobrzegu cykl turniejów siatkówki plażowej Plaża Open. W kolejne weekendy będzie gościł w Cieszynie i Myślenicach, a zakończy się na Dojlidach. W Białymstoku w weekend 21-23 sierpnia odbędzie się najbardziej emocjonujący turniej – wielki finał. To okazja do podziwiania najlepszych w Polsce par siatkarskich. Wydarzenie będzie transmitowane także w TVP Sport.

Kąpielisko w Ośrodku Sportów Wodnych „Dojlidy” w tym sezonie działa od 6 czerwca 2020 r. Od tego czasu to miejsce odwiedziło prawie 56 tys. osób: w czerwcu 25 484 osób, a w lipcu 29 761. Plażowicze w Białymstoku  w lipcu najchętniej wypożyczali rowery wodne – 331 razy. Kajaki udostępnialiśmy 279 razy, a łodzie żaglowe Omega – 69 razy.

Plaża miejska Dojlidy czynna jest codziennie w godz. 9:00-20:00. Do 31 sierpnia nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają ratownicy wodni. Woda w zalewie jest regularnie badana. W wypożyczalni sprzętu pływającego na plażowiczów czekają: dwu- i czteroosobowe rowery wodne, kajaki, łodzie canoe, łodzie wiosłowe, łodzie żaglowe klasy Omega, deski windsurfingowe i smocze łodzie na 10 wioślarzy. Sprzęt można wypożyczać do godz. 19:00. Na Dojlidach są boiska do siatkówki plażowej i piłki nożnej plażowej. Klienci przez cały rok mogą korzystać także ze sprzętu sportowego. Dostępne są tu kijki do nordic walking, rowery miejskie, rowery górskie zarówno dla dzieci jak i dorosłych, również z siedziskami dla najmłodszych. Na terenie znajduje się także siłownia na świeżym powietrzu – także dla dzieci, place zabaw, ścieżki spacerowe oraz miejsca na grilla i ognisko. To także miejsce postoju kamperów, gdzie można również rozbić namiot.